Symboliczne zakończenie budowy. Wbudowano kamień węgielny do kościoła pw. M. B. Różańcowej w Białymstoku
Aktem wmurowania kamienia węgielnego oficjalnie zakończyła się w niedzielę (22.09) budowa kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Białymstoku. - Mamy już swój dom, gdzie możemy się spotykać i modlić się - mówił podczas uroczystości ks. Tomasz Zubrycki, proboszcz parafii.
Uroczystości rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Tadeusza Wojdy. W homilii Metropolita Białostocki podkreślał wartość wspólnoty chrześcijańskiej. - Pierwsi chrześcijanie gromadzili się po domach czy w katakumbach, aby się modlić. Były to bardzo mocne i żywotne wspólnoty, żywe wiarą, a przecież był to czas wielkich prześladowań - mówił. Wskazywał też, że wspólnota parafialna powinna nieustannie się modlić, gdyż modlitwa buduje jedność, pomaga podźwignąć się ze słabości i grzechów, pozwala czuć się zjednoczonymi w Bogu i duchowo wzrastać. - Jeśli na tych fundamentach nie będzie budowana ta wspólnota parafialna, ta i każda inna, to nasze piękne kościoły wkrótce będą puste – mówił arcybiskp, zauważając, że w innych krajach Europy kościoły już są puste, sprzedawane lub zamieniane na magazyny.
Po homilii akt wmurowania kamienia węgielnego podpisali m.in.: abp Tadeusz Wojda, abp senior Edward Ozorowski, ks. prał. Tadeusz Żadanuk - dziekan dekanatu Białystok-Starosielce; Mateusz Sawicki – kierownik budowy kościoła, Andrzej Nowakowski i Karol Nowakowski – architekci i projektanci kościoła, Dariusz Piontkowski – Minister Edukacji Narodowej oraz poseł na Sejm RP, Henryk Wnorowski – poseł na Sejm RP oraz ks. proboszcz Tomasz Zubrycki.
Uroczystość stworzyła także okazję do podziękowań wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy świątyni.
Po zakończonej eucharystii, podpisaniu aktu wmurowania i poświęceniu tablicy z kamieniem węgielnym, cegła przywieziona z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie w styczniu ub.r. została uroczyście wmurowana w ścianę w przedsionku kościoła.
***
Parafia Matki Bożej Różańcowej liczy ponad 4 tys. parafian. W 2008 r. została wydzielona z parafii św. Rocha i obejmuje ulice: Antoniukowską (numery parzyste), Głowackiego, Ukośną, Narewską, Owsianą, Stalową, Knyszyńska, Wiatrakową, Widok, Wosoką oraz Zielone Wzgórza. Proboszczem jest ks. Tomasz Zubrycki.
na podst.: archibial.pl
oprac.aa