Warsztaty kulinarne z Karolem Okrasą na zakończenie unijnego projektu
„Jabłka z Karolem Okrasą” to hasło piątkowych (21 stycznia) warsztatów kulinarnych w Kozińcach w gminie Dobrzyniewo Duże. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach podsumowania projektu powołującego do życia Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Fastach. Wśród uczestników spotkania była radny wojewódzki, Sebastian Łukaszewicz, inicjator przedsięwzięcia.
Smakowite spotkanie miało swoje efekty. Uczestnicy warsztatów uwędzili śmietanę, majonez i olej, upiekli jabłka, a także przygotowali struclę z ciasta francuskiego z łososiem i kiszoną kapustą. Za pomysłami na zaskakujące smaki stał znany kucharz Karol Okrasa. Już kolejny raz gościł w Podlaskiem, odkrywając kulinarny potencjał regionu.
– Nieszablonowe podejście do kuchni i aromat, który jest wpisany w tradycję to motyw przewodni dzisiejszych warsztatów. Aromat wędzenia jest najbardziej charakterystycznym elementem kuchni polskiej. Chciałem pokazać jak inspirować się tradycją, by na tej bazie tworzyć nowe rzeczy – mówił Okrasa.
Jak podkreślał, tradycja jest bardzo ważna, ale nie można na niej poprzestać.
– Kuchnia, choć pachnąca tradycją, może być podana ze współczesnym twistem i to jest ta nowa tradycja, która w przyszłości będzie odtwarzana – zaznaczył mistrz kulinarny. – Dzisiaj budujemy, rodzi się coś, co przyszłe pokolenia prawdopodobnie będą przywoływały. Staram się tworzyć kuchnię polską – nie nowoczesną, bo to jest najgorsze słowo, jakie można usłyszeć o tym, co robię, tylko współczesną, czyli na miarę tego, jak żyjemy.
Warsztaty zakończyły projekt dotyczący utworzenia przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Fastach Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji. Otrzymał on 175 tys. zł dotacji z funduszy unijnych w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój. Ośrodek działał na polu aktywizowania dorosłych i społeczności lokalnej na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę dla uczenia się przez całe życie, w szczególności na obszarach defaworyzowanych.
– To był wspaniały projekt. Odbyło się tu wiele kursów, m.in. pierwszej pomocy, tańca, przedsiębiorczości dla rolników. Przeszkolono łącznie niemal trzysta osób – mówił Sebastian Łukaszewicz.
Ośrodek rozpoczął działanie w październiku 2020 r. i był jedną z pięciu takich inicjatyw w Podlaskiem.
Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Dulewicz