Warsztaty dla członków Grupy Roboczej Partnerstwa Południowo-Wschodniego Podlasia
Gospodarka odpadami, ochrona środowiska, a także turystyka – to tylko niektóre tematy, które poruszono na poniedziałkowym (4 kwietnia) spotkaniu. Przedstawiciele PCG Polska przeprowadzili dla członków Grupy warsztaty dotyczące strategii rozwoju. W wydarzeniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie uczestniczyli Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Celem warsztatów jest przygotowanie Strategii Terytorialnej wraz z pakietem projektów kluczowych dla obszaru Partnerstwa Południowo-Wschodniego Podlasia. Jest to już ostatnie spotkanie warsztatowe, w którym uczestniczą przedstawiciele gmin i powiatów Partnerstwa.
– Projekt zbliża się do końca. Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego opłaciło przygotowanie strategii dla trzech partnerstw z naszego regionu. Niestety, nie starczyło funduszy na czwarte partnerstwo (właśnie Południowo-Wschodnie), które jest największe - liczy 31 gmin. W związku z tym zarząd województwa postanowił wydatkować środki z budżetu (ok.70 tys. zł). Wybraliśmy firmę – PCG Polska, która pomaga naszym wójtom, burmistrzom, starostom w pracach nad konstruowaniem swojej własnej strategii, takiej strategii ponad lokalnej – zaznaczyła Joanna Sarosiek.
Marek Malinowski podkreślił, że Zarząd Województwa Podlaskiego chce wsłuchiwać się w głos samorządowców.
– Chcemy dbać o równomierny rozwój całego regionu, w tym także części południowo-wschodniej, która skupia trzy powiaty: bielski, siemiatycki i hajnowski, a także dwie gminy powiatu białostockiego, czyli Gródek i Michałowo. Takie spotkania są potrzebne, aby wsłuchać się w głos naszych partnerów, czyli samorządowców, wójtów, burmistrzów, starostów pochodzących z tego regionu, żeby móc razem zadbać o dobre projekty i je wspólnie realizować dla dobra rozwoju tej części regionu – mówił.
Podczas warsztatów pracowano nad stworzeniem zarysu projektów kluczowych w czterech obszarach: utworzenia wydajnego systemu gospodarki odpadami, wdrażania przyjaznych środowisku rozwiązań w obszarze energetyki i ciepłownictwa, rozwoju turystyki, a także skracania łańcucha dostaw i wdrażania nowoczesnych technologii w przetwórstwie rolno-spożywczym.
– Liczymy na to, że będziemy mieć już zawężone pomysły, bo kilka propozycji mamy już przedstawionych, natomiast chcemy wybrać to, co najlepiej będzie odpowiadać na te potrzeby w danej grupie. Liczymy na to, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania dostosowane do potrzeb gmin – mówiła Monika Daab, PCG Polska.
Dodała także, że celem spotkania jest znalezienie konkretnych dziedzin, które sprawdziłyby się w strategii rozwoju i zawężenie listy pomysłów – do tych najlepiej dopasowanych. Zaznaczyła, że już teraz można stwierdzić, że najlepiej będzie zainwestować w rozwój turystyki.
– Pozostałe partnerstwa w naszym regionie to: partnerstwo Ziemi Wysokomazowieckiej, partnerstwo „Wiele gmin jeden cel” skupiony wokół Kolna i partnerstwo „Park turystyczny augustowsko-biebrzański”. „Park turystyczny augustowsko-biebrzański” szczególnie mocno postawił na turystykę ze względu na usytuowanie i walory przyrodnicze. Jego członkowie już zastanawiają się nad ostrym lobbingiem w ramach programu Polska Wschodnia na lata 2021-2027, gdzie są finansowane m.in. szlaki turystyczne – mówiła Joanna Sarosiek.
***
Województwo Podlaskie zawarło porozumienie o współpracy z Partnerstwem Południowo-Wschodniego Podlasia w maju ubiegłego roku.
W skład Partnerstwa wchodzą następujące powiaty i gminy województwa podlaskiego: Powiat Hajnowski, Gmina Miejska Hajnówka, Gmina Hajnówka, Gmina Kleszcze, Gmina Białowieża, Gmina Dubicze Cerkiewne, Gmina Czyże, Gmina Czeremcha, Gmina Narew, Gmina Narewka, Gmina Michałowo, Gmina Gródek, Powiat Bielski, Gmina Bielsk Podlaski, Gmina Brańsk, Miasto Bielsk Podlaski, Miasto Brańsk, Gmina Boćki, Gmina Orla, Gmina Wyszki, Gmina Rudka, Gmina Drohiczyn, Gmina Perlejewo, Powiat Siemiatycki, Miasto Siemiatycze, Gmina Siemiatycze, Gmina Mielnik, Gmina Nurzec-Stacja, Gmina Dziadkowice, Gmina Milejczyce, Gmina Grodzisk.
Przygotowanie Strategii Terytorialnej dla Partnerstwa Południowo-Wschodniego Podlasia oparte jest na projekcie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego, w ramach którego trzy Partnerstwa z Województwa Podlaskiego otrzymały wsparcie.
Przygotowanie Strategii Terytorialnej wraz z pakietem projektów dla Partnerstwa Południowo-Wschodniego Podlasia jest finansowane z budżetu województwa podlaskiego.
Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Cezary Rutkowski