Dodana: 17 marzec 2018 09:38

Zmodyfikowana: 17 marzec 2018 09:38

W Szumowie pochowano szczątki żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej

Po prawie stu latach dziesięciu żołnierzy ochotników 201. Pułku Piechoty, poległych z rąk bolszewików w bitwie pod Paprocią i Pęchratką w 1920 roku, doczekało się godnego pochówku. Ich szczątki zostały odnalezione podczas prac ekshumacyjnych w gminie Andrzejewo pod koniec ubiegłego roku. Teraz spoczęli w kwaterze wojennej na cmentarzu w Szumowie. Główne uroczystości pochówkowe odbyły się w piątek 16 marca. Wzięli w nich udział m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, radny Marek Komorowski, przedstawiciele stowarzyszenia "Wizna", reprezentanci służb mundurowych i duchowieństwa, a także mieszkańcy gminy.

Ilustracja do artykułu DSC_0135.JPG

W listopadzie 2017 r. członkowie stowarzyszenia „Wizna 1939” podczas prac prowadzonych na terenie gminy Andrzejewo, natrafili na zbiorową mogiłę, w której pochowanych zostało dziesięciu żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami w boju pod Paprocią i Pęchratką.

Pod koniec tego tygodnia zorganizowane zostały uroczystości związane z pochówkiem szczątek żołnierzy ochotników 201. Pułku Piechoty, poległych w boju pod Paprocią i Pęchratką. Rozpoczęły się one 15 marca od spotkania z ojcem Konradem Małysem OSB z Opactwa Benedyktynów zorganizowanym w Bibliotece Publicznej w Andrzejewie. Ojciec Małysek jest wnukiem byłego żołnierza – ochotnika z 201. Pułku Piechoty, który uczestniczył w bitwie pod Paprocią i Pęchratką, a swoje wspomnienia, m.in. z tego okresu, zawarł w powieści autobiograficznej pt. „Krokiem zdobywców”. 

W piątek (16.03) odbyła się nadzwyczajna wspólna sesja Rad Gmin Szumowo i Andrzejewo, podczas której została podjęta uchwała o uczczeniu pamięci i oddaniu hołdu żołnierzom 201. Pułku Piechoty. Następnie zorganizowany został koncert pieśni patriotycznych. O godz. 10:00 rozpoczęła się msza święta żałobna w intencji poległych żołnierzy koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, a także: o. Konrada Małysa OSB, kapelana Stowarzyszenia „Wizna 1939” ks. por. Antoniego Humeniuka, proboszcza parafii pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie ks. Sławomira Grodeckiego, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie ks. Jerzego Kruszewskiego. 

- „Czekali prawie sto lat na tę ceremonię i uroczystość pogrzebową, nieraz zapomniani. Ale są organizacje, które nam wszystkim przypominają, że nasze pola i lasy są usłane grobami patriotów. Ludzi, którzy mieli od 14. do 32. roku życia i mieli odwagę chwycić za broń i udać się w te strony i bronić w jakże trudnych czasach naszej ojczyzny. Zapewne byli słabo przygotowani, jeżeli chodzi o kunszt wojenny, ale ta iskra patriotyzmu była w nich ogromna. (…) Patrząc na te trumny ludzi, którzy dali tak wiele dla jeszcze młodego rodzącego się kraju, każdy z nas mógłby się spytać: a cóż ja czynię, czy uczyniłem dla mojej ojczyzny? Czy zdolny bym był do takiego zrywu, aby chwycić za broń i bronić ojczyzny? Czy daję całego siebie dla mojego kraju, tak jak oni dawali całych siebie dla swojego odradzającego się kraju, dla naszego kraju?” - mówił podczas homilii biskup Janusz Stepnowski.

Kulminacyjnym punktem dwudniowych uroczystości był obrzęd pogrzebowy na cmentarzu w Szumowie. Szczątki dziesięciu żołnierzy poległych w bitwie z bolszewikami zostały złożone wśród swoich kolegów i towarzyszy broni z 201. Pułku Piechoty w kwaterze wojennej z 1920 roku. 

źródło: www.zambrow.org
oprac.ak
fot.R. Choiński

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook