W Suwałkach rozpoczynają się termomodernizacje placówek oświatowych
Umowę na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr 9 podpisał w czwartek (2 listopada) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Najkorzystniejszą ofertę – bo na kwotę 2 873 233,41 zł – złożyła firma AUTIMEX z Augustowa i to te przedsiębiorstwo do końca lipca przyszłego roku wykona inwestycję.
Zadanie obejmuje:
– w zakresie robót budowlanych m.in.:
- renowację elewacji frontowej,
- modernizację instalacji centralnego ogrzewania,
- modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej,
- ocieplenie fundamentów styropianem,
- ocieplenie poddasza płytami z wełny mineralnej grubości 23 cm,
- ocieplenie ścian zewnętrznych,
- wymianę drzwi zewnętrznych,
- montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW.
– w zakresie robót sanitarnych m.in:
1) instalacje wodno-kanalizacyjne,
2) wymiana instalacji centralnego ogrzewania,
– w zakresie robót elektrycznych m.in.:
1) Wymiana opraw i instalacji oświetleniowej oraz Tablic rozdzielczych
2) Instalacja gniazd i oświetlenia
3) Instalacja odgromowa i wyrównania potencjałów
4) Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW.
Jak deklaruje wykonawca prace rozpoczną się lada dzień. Inwestycja zgodnie z umową zakończy się 31 lipca 2018 roku.
Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowani ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Na ten cel do Miasta Suwałki trafi 4 618 473,32 zł. Dzięki tym środkom termomodernizację przejdą 4 przedszkola, budynki II LO i Szkoły Podstawowej nr 9 oraz budynek poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Niebawem planowane są do podpisania kolejne umowy.
***
I trochę historii…
Początki szkolnictwa w Suwałkach sięgają I połowy XIX wieku. Najstarszym wśród budynków szkolnych eksploatowanych obecnie jest , obok gmachu I LO, budynek w którym mieści się obecnie Szkoła Podstawowa nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego w Suwałkach. W 1861 roku władze Guberni Suwalskiej zakupiły za sumę 9 tys. rubli budynek przy ulicy Stary Rynek z przeznaczeniem na Rządową Wyższą Szkołę Żeńską.
W okresie I wojny światowej po zajęciu Suwałk przez wojska niemieckie szkołę przeznaczono na szpital wojskowy. Pierwsze lata niepodległości na nowo przywróciły gmach szkolnictwu. Mieściło się tam Żeńskie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej.
Latem 1945 roku zapadła decyzja o utworzeniu w Suwałkach Liceum Pedagogicznego. Na ten cel przeznaczono budynek obecnej SP9.
W 1950 roku liceum zostało przeniesione do Augustowa, a na jego miejscu zlokalizowano Szkołę Podstawową TPD, która otrzymała potem numer 5.
W roku 1975 w wyniku reorganizacji oświaty szkoła stała się placówką zbiorczą.
Zaczęto dowozić dzieci z gminy Suwałki. W roku 1980 budynek szkoły uległ poważnemu zniszczeniu w wyniku pożaru. Ogień strawił część pomocy szkolnych, książek sprzęt audiowizualny. Szkole udostępniono wówczas część budynku KW PZPR, gdzie mieściła się do kwietnia 1985 roku. W wyniku kapitalnego remontu i zaadaptowania byłego budynku internatu LO powierzchnia użytkowa szkoły zwiększyła się znacznie. Powstały nowe sale lekcyjne, świetlica, gabinety lekarskie, przestronne hole. Zewnętrzna strona budynku pozostała bez zmian, z uwagi na opiekę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W 1985 roku powołano Szkołę Podstawową nr 9, a cztery lata później rada rodziców ufundowała sztandar i nadano placówce imię Włodzimierza Puchalskiego.
Obecnie szkoła wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach.
za: UM Suwałki