Uroczyste nałożenie paliusza abp. Tadeuszowi Wojdzie
Uroczyste nałożenie paliusza metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie odbyło się w niedzielę, 5 listopada, podczas mszy św. w archikatedrze białostockiej. Paliusz, w imieniu papieża Franciszka, arcybiskupowi Wojdzie nałożył nuncjusz apostolski w Polsce - abp Salvatore Pennacchio.
Na uroczystej mszy świętej byli biskupi z całej Polski, podlascy posłowie, wojewoda, władze Białegostoku, samorządowcy, w tym Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, a także wierni z całego województwa.
Papież Franciszek 29 czerwca br., w uroczystość apostołów Piotra i Pawła, pobłogosławił paliusz abp. Wojdy oraz zastępcy przewodniczącego KEP, metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego (nałożenie paliusza odbyło się 22 października br.) i metropolity warmińskiego, abp. Józefa Górzyńskiego (nałożenie paliusza odbyło się 15 sierpnia br.).
Wstęga z jagnięcej wełny – paliusz – w kształcie litery „Y” o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat w czasie sprawowania liturgii. Boki paliusza symbolizują pasterską misję arcybiskupa, który na wzór Dobrego Pasterza niesie owcę na swoich ramionach.
Papież Benedykt XVI w homilii inaugurującej pontyfikat podkreślił, że paliusz jest obrazem Chrystusowego jarzma, czyli woli Bożej, którą przyjmujemy. Paliusz, według tradycji, był nakładany nowym metropolitom przez papieża w uroczystość św. Piotra i Pawła w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Od stycznia 2015 r., decyzją papieża Franciszka, paliusz, wręczony metropolicie w Rzymie, nakładany jest na niego we własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego.
***
Abp Tadeusz Wojda, pallotyn. Od 1990 r. pracuje w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Przez ostatnie pięć lat był podsekretarzem tej kongregacji. Dzięki swej pracy w Watykanie ma doświadczenie Kościoła nie tylko w Europie, ale także w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Jak sam podkreśla, oprócz obowiązków urzędowych zawsze starał się być duszpasterzem. Stąd m.in. jego zaangażowanie w Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Włoskiego Czerwonego Krzyża.
(na podst episkopat.pl oprac. aa)