Dodana: 25 sierpień 2019 20:02

Zmodyfikowana: 26 sierpień 2019 10:27

W Kolnie odbyło się drugie Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni polskiej wsi”

Kolneńskie dożynki miały charakter wyjątkowy, bo ogólnopolski. To właśnie Kolno zostało wybrane jako miejsce drugiej edycji Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Za pracę i trud rolników dziękowali w niedzielę (25 sierpnia br.) m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wojewoda Bohdan Paszkowski. Zarząd województwa, podczas tego szczególnego święta reprezentowali Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i wicemarszałek Marek Olbryś.

Ilustracja do artykułu Święto Wdzięczni Polskiej Wsi 20.jpg

Pierwsza edycja zainicjowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego święta odbyła się w ubiegłym roku w Wąwolnicy w województwie lubelskim. W tym roku na miejsce organizacji tego wydarzenia wybrano Podlaskie. 
Jak podkreślał marszałek Artur Kosicki w rozmowie z portalem Wrota Podlasia, to wielkie wyróżnienie dla województwa i dowód, że obecny rząd docenia wkład naszego regionu w rozwój gospodarki rolnej. - Rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi naszej gospodarki i mamy czym się pochwalić – mówił marszałek - Dobrze, że właśnie tutaj, w Kolnie możemy wspólnie podziękować za trud i pracę rolników, za uzyskane plony i za wszystko dobre, co dzieje się na polskiej wsi.

Kolno - kraina mlekiem płynąca
Powiat kolneński leżący na terenie dawnego województwa łomżyńskiego, specjalizuje się przede wszystkim w produkcji mleka i produkcji roślinnej i jak zauważył wicemarszałek Marek Olbryś osiąga na tym polu znaczące sukcesy.
- Ziemia kolneńska zrodziła wielu dobrych rolników, których osiągnięcia są coraz częściej doceniane podczas różnego rodzaju plebiscytów i konkursów rolniczych. Dotyczy to wielu kwestii, i tych związanych z produkcją rolniczą, ale również z bezpieczeństwem pracy – mówił Marek Olbryś.
Satysfakcji z organizacji Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni polskiej wsi” właśnie w Kolnie nie kryła posłanka Bernadeta Krynicka.- To ogromne wyróżnienie dla Podlaskiego i jestem dumna, że właśnie tu, na mojej ziemi łomżyńskiej to święto zostało zorganizowane – mówiła posłanka. 
 
„To jest piękna ziemia i za tę ziemię podziękujmy Bogu”
II Święto Plonów „Wdzięczni Polskiej Wsi” rozpoczęło się mszą św. dziękczynną  pod przewodnictwem Ks. Bp Janusza Stepnowskiego, który w homilii podkreślał, że dożynki są przede wszystkim czasem dziękczynienia za trud i pracę rolników i czasem dziękczynienia Bogu za uzyskane plony. Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie wieńców i złożenie darów ołtarza. Następnie dożynkowy korowód przeszedł od ołtarza polowego na plac, gdzie rozpoczęła się część oficjalna obchodów. Odśpiewano Hymn Narodowy, a zebranych przywitał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Starostowie Dożynek, zgodnie z tradycją wręczyli bochen chleba gospodarzowi kolneńskiego święta - Mateuszowi Morawieckiemu. - Obiecuję go dzielić mądrze i sprawiedliwie, żeby go nigdy nie zabrakło – powiedział premier przyjmując ten najważniejszy symbol dożynek.

Premier podziękował rolnikom i zapowiedział pomoc rządu poszkodowanym w związku z suszą
-   Nasza ojczysta tradycja przechowywana przez rolników jest zaczynem przekazywanym przyszłym pokoleniom, jest snopem, w  którym ukryte są polskie wartości. Nasza kultura byłaby znacznie uboższa bez tradycji polskiej wsi – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że koniec kadencji rządu jest czasem podsumowań, podobnie jak dożynki są zakończeniem prac polowych i prezentacją plonów. Szef rządu podkreślił, że obecna władza wywiązała się ze swoich przedwyborczych obietnic, zwłaszcza głównego zobowiązania jakim było podniesienie poziomu życia polskich rodzin – czyli objęcie rodzin i dzieci programem 500+ .

W Kolnie premier zapowiedział również dopłaty dla producentów rolnych poszkodowanych suszą.- Zdecydowaliśmy o dopłacie w wysokości 1000 zł do ha w związku z suszą, jeśli straty są wyższe od 70 proc. Szef rządu podkreślał, że polskie państwo nie zostawi rolników w potrzebie.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Ardanowski poinformował w Kolnie, że pierwsze wypłaty odszkodowań rolnikom poszkodowanym przez suszę powinny ruszyć już we wrześniu. Minister przypomniał o planowanych programach wspomagających polską wieś, m.in. o wartym 14 mld zł programie retencyjnym, który ma minimalizować straty powodowane suszą. Ten projekt ma ruszyć w przyszłym roku.

 
Na zakończenie części oficjalnej Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni polskiej wsi” premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa wręczyli Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości najbardziej zasłużonym rolnikom i stowarzyszeniom rolniczym. W Kolnie wręczono 37 medali osobom indywidualnym. Trzy medale otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich.
W kolneńskich uroczystościach dożynkowych uczestniczyli parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu, przedstawiciele duchowieństwa, władze innych województw.
Nie zawiedli również sami rolnicy i mieszkańcy powiatu kolneńskiego - plac przy ul. Kolejowej 14 pękał w szwach. Przygotowano mnóstwo atrakcji i dla dorosłych i dla dzieci. Świętowanie zakończy się wieczorem, kiedy to na scenie wystąpi Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem.


ak/ red.is

facebook