Dodana: 18 wrzesień 2019 17:35

Zmodyfikowana: 18 wrzesień 2019 17:35

W Łomży powstaje pułk logistyczny

- A więc Wojsko Polskie wraca do Łomży - powiedział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na łomżyńskim Starym Rynku. We wtorek, 17 września, szef resortu obrony oficjalnie ogłosił tam początek tworzenia 18. Pułku Logistycznego, który stanowić będzie część 18 Dywizji Zmechanizowanej. To nowa formacja Wojska Polskiego, która kilka dni temu otrzymała sztandar i patrona - Generała Tadeusza Jana Buka.

Ilustracja do artykułu Minister Mariusz Błaszczak W Łomży. Powólanie 18 (5).JPG

 Uroczystości w Łomży odbyły się we wtorek 17 września, w 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

- To jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski  i rocznica, która powoduje smutne refleksje. Przypomina nam przede wszystkim, że wojna jest czymś  najstraszliwszym, co może dotknąć ludzi. Nasze młode państwo w 1939 roku nie miało szans skutecznie się obronić przed  napaścią dwóch złowrogich potęg. Ta część Polski, w której mieszkamy, w sposób szczególny cierpiała w okresie walk i obu okupacji. Jest zatem swego rodzaju aktem historycznej sprawiedliwości, że właśnie 17 września otrzymujemy w Łomży i województwie podlaskim wiadomość, że wojsko polskie wraca tu w tak znaczącym wymiarze. Ciszę się zwłaszcza, że chodzi o pułk logistyczny, ponieważ oznacza to napływ nowoczesnych technologii , miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów, inwestycje infrastrukturalne, może cenny impuls dla szkolnictwa zawodowego - oceniał Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Z powodu obowiązków służbowych wicemarszałek nie mógł brać udziału w uroczystości. Władze województwa reprezentował Juliusz Jakimowicz, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka. Obecni byli m. in. także posłowie Bernadeta Krynicka, Lech Antoni Kołakowski, Kazimierz Gwiazdowski, wojewoda Bohdan Paszkowski, dowódcy Wojska Polskiego z generałem pilotem Janem Śliwką, zastępcą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i instytucji, a także mieszkańcy Łomży.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w Katedrze pw. św. Michała Archanioła.- Drodzy żołnierze, integrujcie się w to miasto. Zakładajcie rodziny i budujcie swoją przyszłość na naszej ziemi. Cieszymy się i Bogu dziękujemy za to, że powracacie. Budujcie razem z nami to piękne miasto i służcie mu oraz Ojczyźnie – mówił ordynariusz łomżyński ks. bp Janusz Stepnowski.

Dalsza część uroczystości odbyła się już na Starym Rynku, gdzie głos zabrał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

- 80 lat temu Rosja Sowiecka napadła na Polskę, w czasie  gdy nasz kraj bronił się przed napaścią Niemiec. Doszło do czwartego rozbioru Polski. Okupacja niemiecka i sowiecka, metodami nie różniły się od siebie. Z jednej strony łapanki i obozy koncentracyjne, z drugiej - wywózki i łagry. W obu totalitarnych państwach mordowano Polaków tylko dlatego, że byli Polakami, a więc doszło do ludobójstwa. Jakie wnioski możemy teraz w związku z tym formułować?  Otóż takie,  że o bezpieczeństwo ojczyzny trzeba dbać. I to robi rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Naprawiamy błędy koalicji PO - PSL. Zdecydowałem o powołaniu 18 dywizji zmechanizowanej. "Żelaznej Dywizji", która opiera swoją tradycję właśnie na funkcjonującej przed II wojną i 18 dywizji piechoty w Łomży - mówił szef resortu obrony.

Jak wyjaśnił, 18 dywizja składa się z trzech brygad:  21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 1 Warszawskiej  Brygady Pancernej oraz Brygady Zmechanizowanej. - Ale, żeby żołnierze tej w dywizji mogli funkcjonować sprawnie i skutecznie, muszą mieć wsparcie logistyczne To jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami 18 pułku z siedzibą tu, w Łomży – mówił minister Mariusz Błaszczak.  

Zgodnie z jego decyzją z 29 kwietnia tego roku, tworzenie 18 pułku w Łomży rozpoczyna się właśnie teraz. Jako zakończenie tego procesu wskazana została data 31 grudnia 2022 roku. Wtedy to jednostka "w kompleksie wojskowym" przy alei Legionów w Łomży na bazie istniejących już tam warsztatów technicznych oraz w drugim "kompleksie wojskowym" w Białej Podlaskiej, ma osiągnąć stan około 650 oficerów, podoficerów i żołnierzy. Będzie zatrudniać także pracowników cywilnych.

Dowódcą został awansowany do pułkownik Paweł Gałązka. Stanowisko to będzie pełnił do końca czerwca 2020 roku. Jest doświadczonym oficerem logistyki, z praktyką w kilku jednostkach, a także w Afganistanie i w Sztabie Generalnym.  Jak poinformował,  pułk tworzyć będą trzy bataliony. Zadaniem jednego z nich będzie przede wszystkim transport, drugiego - zabezpieczenie, a trzeciego - remonty i opieka nad sprzętem, jakim dysponuje wojsko.

- Jest dla mnie ogromnym zaszczytem i honorem , że zostałem wyznaczony na stanowisko dowódcy pułku logistycznego, czyli najnowocześniejszej jednostki wsparcia Żelaznej Dywizji. W pułku będą profesjonaliści wielu dziedzin.   Kwalifikacje rozpoczynamy już 24 września. Zapraszam. Myślę, że zostanę przyjęty jako nowy mieszkaniec Łomży, bo ja już się czuję jak w rodzinie - mówił płk Paweł Gałązka.

mg/red.ak
fot.mg

facebook