W hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej. Święto Wojska Polskiego
101 lat temu miała miejsce decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, zapamiętana w świadomości społecznej jako Bitwa Warszawska. W niedzielę (15.08) przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku w Święto Wojska Polskiego oddano hołd bohaterom walczącym w obronie odzyskanej niepodległości przez Polskę w 1918 roku. W czasie uroczystych obchodów Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowali Marek Malinowski, członek zarządu oraz Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku.
W dziejach oręża polskiego Bitwa Warszawska zapisana jest jako jedno z największych zwycięstw Wojska Polskiego, które zdołało pokonać nacierającą Armię Czerwoną i przekreśliło plany ofensywy bolszewików na Europę Zachodnią oraz wywołanie międzynarodowej rewolucji komunistycznej. Na pamiątkę tego wydarzenia Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.
Tegorocznym obchodom rocznicowym towarzyszyły nabożeństwo w intencji Ojczyzny odprawione w prawosławnej parafii wojskowej pw. św. Dymitra Sołuńskiego oraz nabożeństwo w intencji Wojska Polskiego w kaplicy ewangelicko-augburskiej. Uroczysta msza święta poprzedzająca uroczystość przed pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego odbyła się w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z kolei w piątek z okazji Święta Wojska Polskiego modlono się również w Domu Kultury Muzułmańskiej.
O godz. 12:30 rozpoczęły się główne uroczystości. Płk Paweł Lachowski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego odczytał zgromadzonym list Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej. Szef resortu obrony podkreślił w liście szczególną rolę Wojska Polskiego w obecnej rzeczywistości.
- Działania Wojska Polskiego zostały nieocenione podczas pandemii covid-19. Żołnierze współpracując z innymi służbami zajmują się logistyką, wspierają akcję szczepień, opiekują się kombatantami, są obecni wszędzie tam, gdzie Polacy potrzebują pomocy w walce ze skutkami klęsk żywiołowych. Są wierni służbie, nie zaniedbują swojego powołania jakim jest rozwój żołnierskiego profesjonalizmu – napisał minister apelując, aby w rocznicę Bitwy Warszawskiej pokazać publicznie, że pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach i doceniamy wartość służby wojskowej.
Po wygłoszonych okolicznościowych przemówieniach przez przedstawicieli władz rządowych, wojewódzkich oraz miejskich zebrani usłyszeli Apel Pamięci. Następnie żołnierze oddali salwę honorową, a przed pomnikiem Naczelnika Państwa wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, parlamentarzyści, funkcjonariusze służb mundurowych, miejscy samorządowcy, kombatanci oraz działacze społeczni złożyli kwiaty oraz wieńce.
Główne uroczystości zakończyła defilada żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, sprzętu wojskowego oraz grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej szwadron 10. Pułku Ułanów Litewskich. Obchody uświetniła także muzyka w wykonaniu orkiestry wojskowej.
Bitwa Warszawska. Wspólny wysiłek polskiego społeczeństwa
W wygłoszonym z tej okazji przemówieniu Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego podkreślił, że Bitwa Warszawska z 1920 roku jest jednym z najchwalebniejszych zwycięstw w dziejach oręża polskiego. Zaznaczył, że wielu historyków określa ją mianem jednej z osiemnastu najważniejszych bitew w historii świata. Przypomniał również, że ten wspólny wysiłek polskiego społeczeństwa, jego jedność legły u podstaw wspaniałego zwycięstwa naszych oddziałów w Bitwie Warszawskiej.
- Tamte pamiętne, sierpniowe dni 1920 roku złączyły wszystkich Polaków w obronie zagrożonej, odzyskanej po latach zaborczej niewoli, niepodległej Ojczyzny. Rada Obrony Państwa wydała odezwę do narodu, wzywającą wszystkich mężczyzn zdolnych do noszenia broni, do zgłaszania się w szeregi wojska. Jej efektem było utworzenie wielotysięcznej Armii Ochotniczej, której żołnierze reprezentowali różne środowiska i stany społeczne – powiedział Marek Malinowski dziękując w imieniu marszałka Artura Kosickiego, Zarządu Województwa Podlaskiego żołnierzom Wojska Polskiego za poświęcenie i trud, w godnej służbie dla kraju i społeczeństwa oraz życząc wszystkim mieszkańcom województwa podlaskiego, aby wspomnienie wspaniałej polskiej wiktorii z 15 sierpnia 1920 roku umacniało ich patriotyzm i miłość do Ojczyzny.
Rodzinny piknik wojskowy
Po zakończeniu uroczystości na Rynku Kościuszki dalsze obchody przeniosły się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki, gdzie zgromadzeni mają okazję do spędzenia wolnego czasu w miłej atmosferze. Rodziny z dziećmi mogły dokładnie obejrzeć sprzęt wojskowy, wsiąść do niego oraz wszystkiego dotknąć.
- Jest to podstawowy sprzęt, z którego wykonujemy swoje działania operacyjne oraz zabezpieczamy wszystkie działania. Mamy tutaj zaprezentowane pojazdy oraz bronie z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Także jednostki wojskowe z różnych stron Polski udostępniły tutaj sprzęt. 15. Brygada Zmechanizowana z Giżycka przywiozła Rosomaka (wóz pancerny). Przyjechała także Langusta (wyrzutnia rakiet), która stoi przed Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku z 11. Pułku Artylerii z Węgorzewa. Przyjechali żołnierze z Bydgoszczy z pojazdem Perkun z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych. W czasie pokazu można obejrzeć pojazdy patrolu saperskiego, BRDM 2, który jest podstawowym pojazdem drużyny rozpoznawczej w 18. Pułku – powiedział kpt. Krzysztof Ługowski, rzecznik 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Podczas rodzinnego pikniku wojskowego zgromadzeni mogli podejść do namiotów Wojska Polskiego oraz stanowisk Policji Państwowej czy Służby Więziennej, gdzie dowiadywali się od funkcjonariuszy służb mundurowych o ich codziennej służby na rzecz społeczeństwa. Przy stanowisku Białostockiego Pułku Rozpoznawczego powstał również kącik dziecięcy, w którym najmłodsi rysowali oraz korzystali z gier i zabaw. Na smakoszy kuchni wojskowej czekała tradycyjnie grochówka, której przygotowanie zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Kamil Timoszuk