Dodana: 27 styczeń 2019 21:02

Zmodyfikowana: 28 styczeń 2019 07:59

W 30. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca

Nam chodzi o prawdę, czekamy na nią 30 lat – o wyjaśnienie tragicznej śmierci ks. Stanisława Suchowolca apelowali wczoraj uczestnicy uroczystości upamiętniającej postać kapelana białostockiej „Solidarności” na jego dawnej parafii w Dojlidach.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Obchody 30. rocznicy śmierci do dziś niewyjaśnionej śmierci ks. Stanisława Suchowolca odbyły się w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w białostockich Dojlidach. Nabożeństwo uświetniło 16 pocztów sztandarowych. Po uroczystości odbyła się promocja wydawnictwa „Ks. Stanisław Suchowolec – Homilie. „… prawda o Odwiecznej Wolności, której na imię Bóg”.

Przedstawiciele duchowieństwa, parlamentu, lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej, związków zawodowych z Solidarnością na czele oraz rodzina ks. Jerzego Popiełuszki (przyjaciela ks. Stanisława Suchowolca) i wielu białostoczan pamiętających księdza Stanisława – swoja obecnością uczciło jego pamięć.

Wygłaszający homilię ks. Henryk Ziółkowski przypomniał wielu innych kapłanów, którzy w związku ze swoją działalnością niepodległościową ponieśli śmierć w tajemniczych przez lata okolicznościach. Oprócz ks. Jerzego Popiełuszki i ks. Stanisława Suchowolca wymienieni zostali m.in.: ks. Roman Kotlarz , ks. Leon Błaszczak; o. Honoriusz Kowałczyk; ks. Prałat Stefan Niedzielak, ks. Sylwester Zych.

- I jak tą wolność zagospodarowaliśmy? – pytał ks. Ziółkowski przytaczając przykłady nadużywania pojęcia wolności i jej opacznego wykorzystywania. – Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Miłością ożywieni, służmy sobie wzajemnie – przypominał.

Przewodniczący regionu podlaskiego „NSZZ Solidarność”, organizatora uroczystości, Józef Mozolewski apelował:
- Od 30 lat w każdą rocznicę śmierci ks. Stanisława gromadzimy się tu, by go wspominać i zadawać sobie cały czas to samo pytanie: Dlaczego nie możemy poznać prawdy? Jak długo jeszcze mamy czekać na odpowiedź? Jak długo oprawcy księży będą z nas kpić? - pytał.

Po nabożeństwie tuż obok kościoła przy grobie ks. Stanisława Suchowolca uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty. W pobliskiej sali konferencyjnej odbyła się też uroczystość świecka połączona z promocją wydawnictwa poświęconego homiliom ks. Suchowolca.

Podczas spotkania głos zabrał bp. Henryk Ciereszko, posłanka Bernadeta Krynicka, poseł Jan Mosiński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, mec. Jan Chojnowski i Stanisława Korolkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

List od prezesa IPN odczytał też Jarosław Schabieński z białostockiego oddziału instytutu, a list od Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, z-ca dyrektora Gabinetu Marszałka Tomasz Szeweluk (poniżej fragment):
„Chciałbym, abyśmy pamiętali i byli wdzięczni właśnie takim osobom, jak ks. Stanisław Suchowolec, duszpasterz białostockiej opozycji, kapelan „Solidarności”. Byli wdzięczni za troskę, miłość do Ojczyzny – wolnej i niepodległej, za niezłomność i odwagę. Za to, że całym swoim Życiem pokazał, co znaczy kochać Polskę. Dziś w 30. rocznicę Jego śmierci pamiętajmy, bądźmy wdzięczni i postępujmy tak, by był z nas dumny. Cześć Jego Pamięci!”.

art
fot. Marcin Nawrocki

 

facebook