Uroczystości na Świętej Górze Grabarce
Jak co roku, 19 sierpnia na Świętej Górze Grabarce spotkali się prawosławni pielgrzymi, by obchodzić Święto Przemienienia Pańskiego - jedno z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Uczestniczyło w nim tysiące wiernych z całej Polski i zagranicy. Liturgii przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i Całej Polski. W uroczystościach wziął udział wicemarszałek Stanisław Derehajło.
O święcie Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor mówił w homilii proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim ks. Andrzej Mińko. Wskazywał na symbolikę wierzchołka góry jako miejsca, które jest najbliżej nieba. Zaznaczył, że to miejsce wyjątkowe, ale wymaga trudu i poświęcenia, aby na nie wejść.
- Wszyscy przybywamy tu i wchodzimy na tę górę z nadzieją, miłością i wiarą, wielu ją tu odnalazło, niektórzy jeszcze odnajdą. Las krzyży jest na to dowodem. Te krzyże to ludzkie choroby, zmartwienia, ale także wyraz wdzięczności. To świadectwo wiary i miłości do Pana – mówił.
Świadectwo wiary dali w tym dniu wierni z różnych zakątków Polski i z zagranicy. Przyjechali, by dziękować, ale i prosić.
- To wyjątkowe miejsce, przyjechaliśmy tutaj z całą rodziną, by modlić się o zdrowie. Wnieśliśmy krzyż i postawiliśmy go na górze. Uczestnictwo we mszy wzbogaca nas duchowo, całe nasze życie toczy się wokół cerkwi, to jest dla nas najważniejsze – mówiła Lidia Sawczuk.
Święto Przemienienia Pańskiego zostało ustanowione w IV w. we wschodniej części cesarstwa rzymskiego. Według Ewangelii cud Przemienienia dokonał się nie przed całym ludem, ale w obecności wybranych uczniów Chrystusa: Piotra, Jakuba, Jana Teologa.
***
Góra Grabarka z małą cerkwią położoną na wzgórzu i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem to dla prawosławnych miejsce święte. Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Często nazywana jest też wzgórzem krzyży, z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce tysiące. Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r.
Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk