Dodana: 19 sierpień 2022 16:13

Zmodyfikowana: 19 sierpień 2022 16:31

Uroczystości na Świętej Górze Grabarce

Kilka tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy spotkało się w piątek, 19 sierpnia, na świętej Górze Grabarce, by obchodzić Święto Przemienienia Pańskiego – jedno z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Liturgii przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, w asyście innych hierarchów z kraju i zagranicy, m.in. metropolity Wilna i Litwy Innocentego. W uroczystościach wzięła udział Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

IMG_4632.jpg

Święto Przemienienia Pańskiego zostało ustanowione w IV w. we wschodniej części cesarstwa rzymskiego. Według ewangelii cud przemienienia dokonał się nie przed całym ludem, ale w obecności wybranych uczniów Chrystusa: Piotra, Jakuba, Jana Teologa.

– Uroczystości na Świętej Górze Grabarce mają ogromne znaczenie duchowe dla wiernych kościoła prawosławnego. Widzimy, jak dużo wiernych przybyło dzisiaj do tej części naszego regionu. To tu, w Podlaskiem, wiara prawosławna i katolicka współistnieje ze sobą od wieków. Pokazuje to naszą otwartość – powiedziała Wiesława Burnos.

IMG_4610.jpg

Przed wejściem na Świętą Górę, pątnicy czerpali i pili wodę ze źródełka, której przypisuje się cudowne, dobroczynne właściwości. Następnie weszli do sanktuarium, aby poświęcić przyniesione przez siebie krzyże pokutne i wkopać je na dziedzińcu wokół cerkwi. Na liturgię wierni przynieśli też owoce, które były poświęcone i złożone w ofierze przed obrazem Zbawiciela, w podziękowaniu za zebrany plon.

– Wielu z tych, którzy są dzisiaj obecni na Świętej Górze w Grabarce, dotarło do niej podejmując swój pielgrzymkowy trud. To szczególny przykład świadectwa wyboru określonych wartości duchowych i religijnych. To również wspaniały znak, że chce się tym wartościom służyć i przemieniać wewnętrznie, co jest treścią i istotą dzisiejszego święta – pisał marszałek Artur Kosicki w wystosowanym na tę okazję liście wyrażając dumę, że obydwie chrześcijańskie społeczności tworzą w naszym województwie zgodną, regionalną wspólnotę.

IMG_4828.jpg

Homilię podczas piątkowej liturgii wygłosił ks. Marek Jurczuk, proboszcz parafii św. Dymitra w Hajnówce.

– Dzisiejsze święto przypomina nam o naszym jedynym powołaniu – powołaniu do świętości oraz o szczęściu, które jest w zasięgu każdego z nas. To, czy osiągniemy szczęście, zależy tylko od nas, od tego, jak wykorzystamy wielki boży dar: życie i wolną wolę – mówił do wiernych.

W obchodach Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce wzięli udział nie tylko najważniejsi duchowni Kościoła Wschodniego, ale i przedstawiciele Kościoła Katolickiego oraz władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych.

***

Góra Grabarka z małą cerkwią położoną na wzgórzu i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem to dla prawosławnych miejsce święte. Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Często nazywana jest też wzgórzem krzyży, z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce tysiące. Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r.

IMG_4836.jpg

Paulina Dulewicz
red.: Paulina Tołcz
fot.: Krzysztof Duszyński

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook