Umowy na blisko 15 milionów złotych podpisano w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych
Z 31 przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na Podlasiu przez białostocki oddział GDDKiA na realizację pierwszej grupy zadań w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, jedna trzecia (w większości dwuletnich) została rozpoczęta: czy to w formie podpisanej umowy w systemie "Projektuj i buduj", czy - tak jak w Sokółce i Grajewie – robót budowlanych.
W Sokółce (na przełomie sierpnia i września) ruszyła przebudowa drogi krajowej nr 19 na jej śródmiejskim przebiegu – ul. Grodzieńskiej - długości około 300 metrów. Choć to krótki odcinek , to jednak zakres prac jest szeroki i obejmuje: przebudowę podziemnej infrastruktury technicznej (m.in. poprawa odwodnienia poprzez budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę sieci telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej), wykonanie lewoskrętów, sygnalizacji świetlnej oraz położenie nowej nawierzchni za ponad półtora miliona złotych. Jeśli chodzi o organizację ruchu, to prace prowadzone są połówkami jezdni i w związku z tym wprowadzony został ruch wahadłowy kierowany sygnalizacją świetlną oraz ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Z kolei 5 września została podpisana umowa na przebudowę ul. Wojska Polskiego (czyli dk 65) w Grajewie. Prace właśnie się rozpoczęły. Na odcinku 1400 metrów powstanie kanalizacja deszczowa oraz przebudowane zostaną urządzenia sieci energetycznej i teletechnicznej, a w przyszłym roku - po położeniu nowej nawierzchni - zmieniona zostanie też organizacja ruchu, pojawią się m.in. wysepki spowalniające – kanalizujące ruch, zatoka autobusowa itd. Realizacja - 2016-2017.
Zadań dwuletnich jest więcej. 20 maja br., podpisana została umowa w systemie „Projektuj i Buduj” na przebudowę skrzyżowania dk nr 16 z drogami niższej kategorii - na rondo - w miejscowości Poćkuny. Obejmie ona także infrastrukturę techniczną, więc przygotowanie i realizacja odbędzie się w latach 2016-2017.
Podobnie wygląda sytuacja z budową drogi rowerowej Augustów – Przewięź wzdłuż dk 16 – ta droga będzie miała ponad 6 km i szerokości 2 metrów o nawierzchni asfaltowej; obecnie ruch i pieszy i rowerowy odbywa się po jezdni i jej poboczu, co zwłaszcza w okresie turystycznym jest bardzo niebezpieczne. Umowa w systemie „Projektuj i Buduj” - podpisana 4 czerwca 2016r. Realizacja zadania 2016-2017.
W sierpniu Oddział podpisał też umowy na dokumentację projektową dotyczącą - przebudowy skrzyżowania w miejscowości Rutki na dk 16 (w pobliżu granicy z woj. warmińsko-mazurskim), na budowę zatok autobusowych i chodników stanowiących dojście do nich w miejsc. Jeziorki (dk 16) oraz na przejście przez miejscowość Słochy Annopolskie na drodze nr 62
Przygotowywana jest też dokumentacja na budowę chodników (wraz z kanalizacją deszcz.) :
• Malinniki (870 m., dk 19)
• Zabłudów (200 m., dk 19)
• Drohiczyn (566 m., dk 62).
Za: GDDKiA Białystok
(opr.mk)