Dodana: 19 sierpień 2019 10:40

Zmodyfikowana: 20 sierpień 2019 10:19

Tysiące pielgrzymów, krzyży i intencji – na Górze Grabarce uroczyście obchodzono Święto Przemienienia Pańskiego

To jedno z najważniejszych głównych świąt prawosławnych. Co roku na świętą Górę Grabarkę podążają pielgrzymi z kraju i zagranicy. Idą pieszo, przyjeżdżają autokarami przynosząc drewniane krzyże z intencjami i podziękowaniami. W tegorocznych uroczystościach podczas głównej liturgii (19 sierpnia br.) zarząd województwa reprezentował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu 2019Grabarka-9.jpg

Uroczystościom przy ołtarzu przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) metropolita Sawa, w asyście hierarchów z kraju i zagranicy. Wśród gości byli także przedstawiciele parlamentu RP i podlaskich samorządów wszystkich szczebli. List od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników uroczystości odczytał Dariusz Piontkowski - Minister Edukacji Narodowej. Premier podkreślił w nim, iż "Kościół prawosławny był i jest nieodłączną częścią naszych dziejów", oraz że cerkiew " i wierni  przez wieki, także przez ostatnie trudne stulecie, budowali naszą ojczyznę i wzbogacali ją swoim wspaniałym dorobkiem. Jesteśmy dumni i wdzięczni za tę obecność i dzielenie naszej wspólnej drogi" – napisał premier.

 Na świętą Górę w tym roku przybyło wiele tysięcy pielgrzymów. Jak szacuje podlaska policja w ciągu ostatnich dwóch dni (od 17 do 19 sierpnia br.) to miejsce odwiedzało ok.10 -12 tys. pielgrzymów i wiernych dziennie.

Krzyże, które chronią

Święta Góra Grabarka nazywana jest niekiedy "Górą Krzyży". Tysiące ustawionych krzyży wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego, to krzyże przynoszone z modlitwą o pomoc w różnych trudnych sytuacjach życiowych: chorobach, nieszczęściach, z prośbą o pokój dla dusz zmarłych. Pod każdym znich kryją się ludzkie, "życiowe krzyże": troski, radości, cierpienia, które pielgrzymi pozostawiając na Górze, oddają w ręce Bogu. Częstokroć widnieją na nich imiona i intencje, z powodu których ustawiono krzyż.

Do tradycji pielgrzymowania z krzyżami odniósł się na początku uroczystej liturgii metropolita Sawa. Przypomniał, iż wierni przychodzą na Górę Grabarkę, aby "przemienić swoje życie i przeżyć błogi spokój swej duszy". Przypominał, że niosą w to miejsce krzyże, a one:

- Ochraniają nas, nasze domy, naszą ojczyznę. Tak trwa  to od wieków – mówił abp Sawa. Zwierzchnik polskiej Cerkwi przestrzegał przed zagrożeniami współczesności, a zwłaszcza laicyzacją. - Bogactwo duchowe, inaczej wartości  chrześcijańskie, legły u podstaw naszej państwowości. Zatracenie tych  wartości nie posłuży dobru naszego społeczeństwa, naszych domów i nie  będziemy w stanie podołać wyzwaniom stojącym przed nami wszystkimi - przestrzegał i prosił o modlitwę. - Tylko z pomocą modlitwy utwierdzać można to bogactwo duchowe, które  pozostawili nam nasi ojcowie i matki. 

Do symboliki krzyży na Grabarce nawiązał też w homilii wykładowca Seminarium Duchownego i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w  Warszawie ks. dr Adam Magruk. Podkreślił on, iż "w naszych czasach wstydzimy się znaku krzyża, bądź – co gorsza – zaczynamy z nim walczyć", gdy tymczasem jest on najwazniejszym symbolem chrzescijaństwa.

Tekst Świętej Liturgii

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski ukazał się tekst Świętej Liturgii sprawowanej w dzień święta Przemienienia Pańskiego podczas głównych uroczystości w dniu 19 sierpnia  br.  Tekst nabożeństwa jest w transliteracji języka cerkiewnosłowiańskiego oraz w języku polskim, z uwzględnieniem charakterystyki Liturgii sprawowanej przez Zwierzchnika Cerkwi, a także liturgicznych części zmiennych i czytań. Ponadto, całość została opatrzona komentarzami, co ułatwia śledzenie przebiegu nabożeństwa oraz jego lepsze zrozumienie.

Tę publikację „Dziedzictwo Podlasia: Święta Góra Grabarka – historia sanktuarium wraz z tekstem Świętej Liturgii” pielgrzymi bezpłatnie otrzymują w namiocie Stowarzyszenia Orthnet na Górze Grabarce. Bezpłatną wersję on-line (do wydruku i na smartfon) można pobrać TUTAJ (bądź z załącznika poniżej tekstu). Publikacja została wydana przez Fundację Hagia Marina z dofinansowaniem z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka zasłynęła w 1710 r., kiedy epi­demia cholery pustoszyła tereny Podlasia. W tym cza­sie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. We­dług kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększa­na dotrwała do 1990 r., kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998 r. W 1947 r. na Świętej Górze powstał prawo­sławny żeński klasztor Świętych Marty i Marii. Od tej pory historia Góry jest nieodłączna od dziejów klasztoru. Siostry modlą się i opie­kują się tym świętym miejscem.

W roku 2013 monaster na św. Górze Grabarce został uznany za wyjątkowe miejsce w regionie i zdobył laur „Podlaskiej Marki” w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

 art/ na podst.: grabarka.pl, cerkiew.pl, prawoslawie.pl

fot. A.Matyszczyk/knyszynska.eu. Więcej - link do strony.

fot. Tomasz Grześ

Pliki do pobrania

facebook