Tajemnice podziemi kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku
To jeden z dwóch kościołów w Archidiecezji Białostockiej, w którym można modlić się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Poza umożliwiającą to kaplicą wieczystej adoracji, w dolnym segmencie świątyni pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku znajduje się także Oratorium św. Ojca Pio i sala spotkań wspólnot modlitewnych z niezwykłym muralem.
Jeśli potrzebujesz pomodlić się w środku nocy
Kaplice wieczystej adoracji to specjalnie wyznaczone w świątyni miejsca, w których wierni mogą oddawać cześć Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie: w wybranych godzinach, przez cały dzień, a nawet całodobowo. Taka tradycja w Polsce ma długą historię. Jedną z najstarszych ma Kaplica Wieczystej Adoracji w Poznańskiej Farze, która powstała w 1937 r.!
Tę w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego poświęcił 17 kwietnia 2020 r. abp Tadeusz Wojda, ówczesny metropolita białostocki. Prowadzi do niej oddzielne wejście, które umożliwia swobodne korzystanie z jednej z dwóch w Archidiecezji Białostockiej kaplic całodobowych. Druga taka, utworzona w 1994 r., znajduje się w kościele pw. św. Ducha w Białymstoku.
Całodobowa możliwość modlitwy i adroacji dla wiernych to rzadkość w skali ogólnopolskiej. Na ponad 300 kaplic i kościołów adoracji w naszym kraju, zaledwie kilka można odwiedzić 24 godziny na dobę.
Podwójne msze święte
„Dolny” kościół Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego kryje jeszcze więcej skarbów. To m.in. Oratorium Ojca Pio z jego relikwiami przywiezionymi z Rzymu przez ks. Kamila Dąbrowskiego, pomysłodawcę powstania tego miejsca i dyrektora Białostockiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Ołtarz zdobi także obraz świętego.
- W dobie pandemii w Oratorium odprawiane są m.in. równoległe msze św. jeśli liczba wiernych przekracza limity wskazane przez obostrzenia epidemiczne – wyjaśnia ks. Jerzy Sokołowski, proboszcz parafii.
Barwy „Jagi” na muralu ze św. Ojcem Pio
W sąsiadującym pomieszczeniu znajduje się sala służąca spotkaniom różnych wspólnot modlitewnych. Jedną ze ścian zdobi ogromny mural poświęcony Ojcu Pio, którego autorem jest znany w Podlaskiem prof. Rafał Roskowiński.
- Ta ściana przedstawia św. Ojca Pio w różnych scenach: jako spowiednika, jako celebrującego mszę św., otrzymującego stygmaty. W centrum jest Chrystus, Duch Święty, aniołowie – opowiada ks. Sokołowski.
Sprawne oko wypatrzy na muralu także lokalny, podlaski akcent. To postać chłopaka, który otrzymuje rozgrzeszenie od Ojca Pio. Ma on na sobie koszulkę w barwach Jagielloni.
***
Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku powstała na mocy dekretu erekcyjnego wydanego 24 czerwca 1990 r. przez bp. Edwarda Kisiela. Początkowo funkcję świątyni parafialnej pełnił drewniany kościółek cmentarny św. Kazimierza, znajdujący się na cmentarzu parafii św. Rocha przy ul. Antoniuk Fabryczny. Ksiądz T. Budowę nowego kościoła parafialnego na wzgórzu osiedla Wysoki Stoczek rozpoczęto w 1991 r. Pięć lat później dwukondygnacyjny obiekt był gotowy w stanie surowym przykrytym. Zbudowano go na wzór XVIII-wiecznej stylowej, późnobarokowej świątyni bazyliańskiej z Berezwecza k. Głębokiego na Białorusi, którą władze sowieckie zniszczyły całkowicie ok. 1970.
fot. i tekst: Małgorzata Sawicka