Świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja
Pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przy Rynku Kościuszki w Białymstoku w niedzielne przedpołudnie złożone zostały 3-majowe wieńce. Wśród nich wieniec od marszałka Artura Kosickiego. Wojewódzkie obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przebiegły inaczej, bez udziału mieszkańców regionu, ale uroczyście i w zgodzie z pozytywnym przesłaniem tego święta.
- Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją, bardzo nowoczesną jak na owe czasy. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy tworzyli ten dokument – powiedział marszałek Artur Kosicki zaznaczając, że stworzeniem Konstytucji 3 Maja Polacy pokazali, że są narodem ponadprzeciętnym.
Podkreślił też, że choć tegoroczne święto obchodzone jest inaczej niż zazwyczaj z powodu panującej pandemii, to nawet w trudnych czasach możemy budować pozytywny przekaz tego święta.
- Wierzę, że jako naród sprostamy wyzwaniom i poradzimy sobie z tą sytuacją – dodał na zakończenie marszałek.
W uroczystościach pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Białymstoku udział wziął także Tomasz Szeweluk, Sekretarz Województwa Podlaskiego.
Obchodzone 3 maja święto państwowe zostało ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji w 1791 r. Ustawa ta regulowała podstawy ustroju Rzeczpospolitej. Dokument obejmował w swoich zapisach organizację władz państwowych, obowiązki obywateli, oraz ich prawa, to w założeniu był swoistą próbą ratowania Polski m.in. poprzez wzmocnienie władzy wykonawczej.
Konstytucja 3 Maja przywróciła Polakom nadzieję na uratowanie niezależności i niepodległości kraju, stworzona była w obawie przed imperialnymi zakusami naszych zaborców, którzy wcześniej zajęli część terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów w 1772 r.
Niestety ustawa, która miała zapewnić Polsce ład prawny, obowiązywała rok i dwa miesiące. Została obalona na skutek wojny polsko – rosyjskiej w 1792 r. i działań rodzimych zdrajców, którzy zawiązali Konfederację Targowicką. W efekcie doszło później do kolejnych rozbiorów i upadku państwa polskiego. Jednak przez cały okres zaborów Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości, a następnie była pierwszym świętem państwowym ustanowionym w niepodległej Polsce w 1919 r.
fot. i tekst: Małgorzata Sawicka