Dodana: 6 styczeń 2020 11:34

Zmodyfikowana: 6 styczeń 2020 11:34

Święta Bożego Narodzenia wiernych prawosławnych i grekokatolików

Tradycyjna kutia, barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, ryby, kisiel z pewnością znajdą się na wieczerzy wigilijnej w większości prawosławnych domów w Podlaskiem. W poniedziałek (6.01) wierni prawosławni i grekokatolicy świętują Wigilię Narodzenia Pańskiego. W tych kościołach obowiązuje dawny kalendarz liturgiczny - juliański

Ilustracja do artykułu christmas-1010749_1280.jpg
O 17:00 w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku z okazji przypadającego we wtorek (7.01) święta Bożego Narodzenia, zostanie odprawione nabożeństwo całonocnego czuwania.
W Wigilię wyznawców prawosławia i wszystkich wiernych obrządku wschodniego obowiązuje ścisły post. Ale przygotowania do tego święta trwają jednak znacznie dłużej, a Boże Narodzenie poprzedza czterdziestodniowy post, rozpoczynający się 14 listopada, w dniu poświęconym św. apostołowi Filipowi, stąd zwany jest „Filipowym”.
Posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia prosforą (wypiekanym przaśnym chlebem) - odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.
Rano, w dniu wigilii, w cerkwi odprawia się tak zwane wielikije czasy z paramijami i Ewangelią mówiącą o Bożym Narodzeniu i jego znaczeniu. Następnie odprawia się wieczernię połączoną z liturgią św. Bazylego Wielkiego.
W kościołach wschodnich obowiązuje dawny kalendarz liturgiczny - juliański. Jest on dużo starszy od powszechnie używanego - gregoriańskiego. Kalendarz juliański obowiązywał do 1582 r. Zmianę stylu juliańskiego na gregoriański wprowadziła reforma papieża Grzegorza XIII.

oprac.ak
fot.pixabay

facebook