Stan wyjątkowy w 115 podlaskich miejscowościach
Prezydent RP Andrzej Duda wydał rozporządzenia, które dopuszcza wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Stanowisko głowy państwa w tej sprawie przedstawił na czwartkowej (2.09) konferencji prasowej Błażej Spychalski, rzecznik Prezydenta RP. Teraz dokument zostanie przekazany do Sejmu. Rozporządzenie wejdzie w życie z momentem publikacji w Dzienniku Ustaw.
Rozporządzenie będzie obowiązywało przez 30 dni od wprowadzenia w życie. Jak poinformował rzecznik Prezydenta RP, stan wyjątkowy obejmie 115 przygranicznych miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim, a odległość pasa przygranicznego wyniesie 3 km.
- My jako Polska musimy podejmować takie decyzje, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszych granic. Na wzór Łotwy i Litwy, które również borykają się z tym problemem i wprowadziły stan wyjątkowy wzdłuż swoich granic, uznaliśmy również, że ich ochrona jest dla kraju bardzo istotna – powiedział rzecznik.
Stan wyjątkowy w Polsce to jeden z trzech obowiązujących w Polsce stanów nadzwyczajnych. Oprócz niego, może zostać wprowadzony stan wojenny i klęski żywiołowej. Wprowadzenie stanu wyjątkowego powoduje w szczególności ograniczenie niektórych praw i swobód obywatelskich.
Oto kilka takich ograniczeń. Podczas stanu wyjątkowego zawieszone jest prawo do zgromadzeń - z wyjątkiem obrzędów religijnych, a także do strajków i innych protestów. Okresowo zawieszone mogą też zostać zajęcia w szkołach. Obywatele są natomiast zobowiązani nosić przy sobie w miejscach publicznych dokumenty tożsamości. Podczas stanu wyjątkowego premier może czasowo zawiesić też działalność stowarzyszeń, związków zawodowych, partii i organizacji, których działalność "stanowi zagrożenie bezpieczeństwa państwa, lub porządku publicznego".
Kliknij w poniższe zdjęcie w celu przekierowania do kompozycji mapowej.
Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys