Rozpoczął się 16. Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”
Najlepsze polskie zespoły folklorystyczne i grupy z różnych zakątków świata – m.in. z Czech, Indii, Meksyku, Afryki czy Ukrainy będą się prezentowały się na podlaskich scenach od 2 do 7 sierpnia. Artyści wystąpią m.in. w Brańsku, Bielsku Podlaskim, Boćkach, Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu. We wtorek, 2 sierpnia, na placu miejskim w Brańsku odbyło się uroczyste otwarcie 16. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”. Województwo Podlaskie jest partnerem wydarzenia, a podczas otwarcia reprezentował je Marek Malinowski, członek zarządu województwa.
Podczas oficjalnego otwarcia Marek Malinowski dziękował organizatorom i podkreślał znaczenie tego typu przedsięwzięć kulturalnych dla regionu.
– Serdecznie dziękuję organizatorom za zaproszenie i organizację festiwalu. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Mirosława Szymańskiego, instruktora zespołu i prezesa Stowarzyszenia Artystycznego „Skowronki”. Dzisiejsze wydarzenie propaguje kulturę wielu regionów Polski, kulturę innych krajów, a przede wszystkim kulturę Województwa Podlaskiego, za co serdecznie dziękuję – mówił Marek Malinowski. – Cieszę się, że samorząd województwa wspiera organizacje dzisiejszego festiwalu – dodał.
W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział dziesięć zespołów ludowych, z których większość to goście z zagranicy. Wystąpią m.in. „Fs Jasenka” z Czech, ,,Rangsagar Performing Arts” z Indii, ,,Dr Braxx” z Columbii, „Avart Dango Ma Hai” z Meksyku oraz „Sokoliki” z Ukrainy.
Prezentować się będą również cztery grupy z Polski: „Kortowo” z Olsztyna, „Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego, „Klekociaki” z Bociek oraz gospodarze, czyli „Skowronki” z Brańska”. Przez sześć dni sierpnia (2-7.08) powyższe zespoły będą gościły na scenach w Brańsku, Bielsku Podlaskim, Boćkach, Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu.
W najbliższą sobotę (6 sierpnia, o godz. 17) koncert w ramach festiwalu odbędzie się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Będzie to koncert wyjątkowy ze względu na scenerię. Zespoły zaprezentują się na scenie ustawionej w samym sercu muzeum, wśród zieleni i zabytkowej drewnianej architektury.
Z kolei w niedzielę (7 sierpniu) zaplanowano galę finałową festiwalu, która odbędzie się również w Brańsku.
Podczas wydarzenia samorząd województwa reprezentowała także Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego.
Głównym organizatorem imprezy jest Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Skowronki" z Brańska.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Sylwia Krasucka, Stowarzyszenie Artystyczne „Skowronki”