Rocznicowe obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Łomży
Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, harcerze, przedstawiciele administracji i wojska wzięli udział w upamiętnieniu 12. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem oraz 82. zbrodni katyńskiej oraz wywózki mieszkańców miasta na Sybir. Delegacje złożyły w niedzielę, 10 kwietnia kwiaty na symbolicznym cmentarzu w dolinie pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.
- Pamięć o tych wydarzeniach nabiera w dzisiejszym świecie, w obliczu tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą szczególnego znaczenia. - mówił obecny na uroczystościach wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.
Jak dodał wicemarszałek, rocznica tej największej we współczesnych dziejach Polski tragedii to dla nas bardzo ważna, historyczna lekcja, z której musimy wyciągać wnioski. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, wspólnie z Piotrem Modzelewskim, radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego, złożyli wieniec w imieniu samorządu oraz Zarządu Województwa Podlaskiego.
W uroczystym apelu pamięci, który rozpoczął się po tym jak ucichły syreny alarmowe, przypominające tamtych tragicznych wydarzeniach wzięły udział poczty sztandarowe, delegacje szkół, administracji i mieszkańcy miasta.
Obok szerzej znanych z historii i historii najnowszej wydarzeń, uczestnicy uroczystości wspominali także wywózki łomżyniaków na Sybir, które odbyły się między wrześniem 1939 a sierpniem 1941 roku, kiedy miasto znajdowało się pod okupacją sowiecką. W czterech akcjach deportacyjnych, kilka tysięcy mieszkańców miasta trafiło na „nieludzką ziemię.” Powrócili nieliczni. Niewielu już można spotkać na rocznicowych uroczystościach.
Uroczystości w hołdzie sybirakom, pomordowanym w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, a także tym, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem zakończyła salwa honorowe oddana przez kompanię honorową 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen. Mariana Raganowicza.
Mariusz Rytel