Dodana: 21 czerwiec 2020 21:02

Zmodyfikowana: 21 czerwiec 2020 21:02

Prezydent RP w Podlaskiem. Andrzej Duda odwiedził Suchowolę i Supraśl

Podczas sobotniej wizyty w województwie podlaskim Andrzej Duda, po Grajewie i Mońkach, odwiedził także Suchowolę. Tam złożył kwiaty pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W Supraślu odwiedził z kolei grób Generała Brygady, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego Arcybiskupa Mirona. W obu wydarzeniach wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu 04_andrzej_duda_popieluszko_20200620_js__8199.jpg

Podczas wizyty w Suchowoli Andrzej Duda złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym kapłana oraz spotkał się z samorządowcami z regionu i okolicznymi mieszkańcami. Złożył też wizytę w pobliskich Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Popiełuszki, gdzie oddał hołd duchownemu w miejscu jego pamięci oraz spotkał się z rodziną kapłana. To nie pierwsza wizyta prezydenta w rodzinnej wsi Błogosławionego. Poprzednio gościł tu we wrześniu 2015 r.
 
Kolejnym punktem wizyty był Supraśl. Andrzej Duda, jako pierwsza w historii głowa państwa polskiego, odwiedził tamtejszy Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. Wizyta Andrzeja Dudy w supraskim monasterze rozpoczęła się od modlitwy i złożenia kwiatów na grobie prawosławnego arcybiskupa Mirona, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego. Arcybiskup, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r., pochowany jest w krypcie cerkwi w klasztorze w Supraślu. 
 
Głowę państwa w Supraślu witał JE Najprzewielebniejszy Jakub, Abp Białostocki i Gdański, przedstawiciele prawosławnego  duchowieństwa: biskup pomocniczy tej diecezji, biskup supraski Andrzej  oraz mnisi z supraskiego klasztoru. Duchowny wyraził wdzięczność za wizytę, a także za pomoc w przewiezieniu Świętego Ognia z Jerozolimy do Polski. Po raz pierwszy w historii władze Rzeczpospolitej Polskiej oraz Samorząd Województwa Podlaskiego pomogły prawosławnym chrześcijanom w sprowadzeniu Świętego Ognia, symbolizującego Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święty Ogień do Białegostoku dotarł w godzinach wieczornych w sobotę (18.04), by trafić do tutejszych wyznawców prawosławia przez rozpoczęciem uroczystości paschalnych.W przekazaniu wzięli udział: Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz wicemarszałek Stanisław Derehajło.
 
Podczas wizyty, prezydent zwiedził cerkiew, zdobioną cennymi XVI-wiecznymi freskami, obejrzał także zabudowania klasztorne. Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany ławrą supraską, jest jednym z  najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego  główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została  wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana,  ale prace wykończeniowe wewnątrz wciąż trwają. Zachowany do dziś zespół  budynków klasztornych powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. W monasterskich zabudowaniach działa obecnie Akademia Supraska,  upowszechniająca wiedzę o prawosławiu i działania ekumeniczne oraz  Muzeum Ikon - placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
 
Małgorzata Sawicka

Małgorzata Półtorak

fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: Prezydent.pl
 

facebook