#PodlaskiePełneTradycji – 12 potraw
Już niedługo zasiądziemy do Kolacji Wigilijnej. Według tradycji podczas wieczerzy na stole powinno znajdować się 12 potraw. Co tak naprawdę oznacza ta tradycja?
12 potraw podczas Kolacji Wigilijnej ma powiązanie z dwunastoma apostołami i dwunastoma miesiącami roku. Według tradycji każda potrawa miała być wykonana z innych darów Ziemi i każdej trzeba było spróbować w Wigilię, żeby zapewnić sobie powodzenie oraz zdrowie w nadchodzącym roku. Jednak dawno temu uważano, że liczba dań znajdujących się na stole powinna była inna.
- Liczba dań była nieparzysta: 7,9, bądź 11. Jeżeli, zaś chodzi o liczbę osób zasiadających do wieczerzy wigilijnej, to powinna to być liczba parzysta. Nieparzysta liczba biesiadników stanowiła złą wróżbę. Oznaczała, że któryś z uczestników wieczerzy wigilijnej w ciągu następnego roku umrze – powiedział dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
Wieczerza wigilijna ma bardzo uroczysty, a jednocześnie podniosły charakter. Na dawnej polskiej wsi tylko pani domu mogła odchodzić od stołu i nikt nie mógł rozmawiać podczas spożywania posiłków. Podczas kolacji uważano, aby nikomu nie spadła łyżka, gdyż zwiastowało to śmierć w nachodzącym roku.
Do najwcześniej znanych i lubianych w Polsce potraw wigilijnych zalicza się kutia, która przygotowywana jest z ziaren pszenicy, maku, migdałów i rodzynek. Do dzisiejszych tradycyjnych potraw tradycyjnych zalicza się:
- Barszcz wigilijny z uszkami
- Zupa grzybowa
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kapusta z grochem lub z grzybami
- Karp smażony lub w galarecie
- Ryba po grecku
- Śledź w śmietanie lub oleju
- Kluski z makiem
- Makowiec
- Piernik staropolski
- Kompot z suszu
- Kutia
oprac. Paulina Dulewicz
fot. Anna Augustynowicz