Dodana: 3 marzec 2022 10:55

Zmodyfikowana: 3 marzec 2022 10:55

Podlaskie dla Ukrainy

Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Białymstoku, zbiórki darów i sprzętu ratowniczego oraz miejsca zakwaterowania. We wtorek (1.03) marszałek Artur Kosicki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawili m.in. szczegóły pomocy, jaką uchodźcy wojenni mogą otrzymać w regionie.

Konferencja prasowa dotycząca punktu informacyjnego na dworcu PKP w Białymstoku. Grupa mężczyzn przed mikrofonami.

Wszyscy podkreślali, że ofiarność Podlasian przekroczyła najśmielsze oczekiwania.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem, jestem dumny z mieszkańców regionu – mówił marszałek Kosicki. – Chciałbym też podziękować samorządowcom, panu wojewodzie i panu prezydentowi Truskolaskiemu za tak błyskawiczną i dobrą  organizację pomocy. Tam trwa regularna wojna i musimy wszyscy działać razem – dodał.

– Z przerażaniem obserwujemy, co się dzieje w Ukrainie. Ta heroiczna walka narodu ukraińskiego wszystkich nas zjednoczyła. To, nad czym się dziś skupiamy, to pomoc dla Ukraińców, i dla tych na Ukrainie, i dla tych, którzy przed wojną szukają schronienia w Polsce – mówił wojewoda Paszkowski.

Punkt informacyjny na Dworcu PKP

Punkt informacyjny działa od 25 lutego w hali dworca kolejowego PKP w Białymstoku (ul. Kolejowa 9). Jak informował wojewoda podlaski, dzięki współpracy z samorządem województwa i Białegostoku oraz 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej punkt jest czynny całodobowo.

[02.03.2022] Konferencja prasowa dotycząca punktu recepcyjnego na dworcu PKP w Białymstoku-1.jpg

Uchodźcy z Ukrainy mogą w nim otrzymać informacje dotyczące zakwaterowania, legalizacji pobytu, możliwej pomocy materialnej i żywieniowej. W punkcie działa również całodobowa infolinia – nr tel. 603 660 052.

Artur Kosicki poinformował, że z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (jednostka podległa samorządowi województwa) zostały oddelegowane do punktu informacyjnego osoby ze znajomością języka ukraińskiego. Są też odpowiednie oznaczenia na dworcu PKS, które wskazują drogę do punktu informacyjnego. Z punktu skorzystały już 22 osoby. Zostały ulokowane w hotelach Jardu: 20 osób w Wasilkowie, a dwie, ze względu na stan zdrowia, w Białymstoku.

Razem dla Ukrainy

Województwo Podlaskie podjęło też szereg innych działań – to m.in. zbiórki sprzętu ratowniczego, darmowe przejazdy uchodźców z Ukrainy autobusami PKS Nova (więcej informacji o pomocy samorządu województwa tutaj).

– A obecnie przygotowujemy również projekt strategiczny w ramach obecnej perspektywy unijnej skierowany do tych, którzy tu przyjeżdżają, którzy chcieliby tu zostać – mówił Artur Kosicki.

Wojewoda podkreślał, że współpraca pomiędzy nim a samorządem gwarantuje najlepszą jakość opieki i pomocy uchodźcom.

– Chcemy zapewnić wszystkim jak najlepsze warunki. Wśród nich jest sporo dzieci, także musimy włączyć je w system edukacji i zapewnić opiekę medyczną – mówił. 

Prezydent Truskolaski potwierdził, że pierwsze ukraińskie dzieci trafiły już do białostockich szkół i dodał, że we współpracy z marszałkiem Kosickim chcą wygospodarować pieniądze na pomoc uchodźcom z budżetu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Ma to być ok. 1,5 mln zł.

[02.03.2022] Konferencja prasowa dotycząca punktu informacyjnego na dworcu PKP w Białymstoku-3 (3).jpg

Pomoc w całym regionie  

Punkty zbiórki darów – na polecenie wojewody – tworzą również starostwa powiatowe i miasta na prawach powiatu. A zebrana pomoc rzeczowa trafi do magazynu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, który mieści się przy ul. Węglowej 8 w Białymstoku (magazyn Banku Żywności), a następnie zostanie przekazana Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zajmującej się transportem – wszystko po to, aby uniknąć chaosu i nie destabilizować pracy funkcjonariuszy przy granicy polsko-ukraińskiej.

Lista punktów zbiórek zgłoszonych przez samorządy do PUW jest aktualizowana w zakładce Pomagam Ukrainie.

 

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook