Dodana: 1 maj 2019 14:17

Zmodyfikowana: 2 maj 2019 18:51

Podlaskie uczci 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W najbliższy piątek w całym kraju będziemy świętować 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Msze święte w intencji Ojczyzny, wystąpienia okolicznościowe, składanie kwiatów, koncerty, patriotyczne inicjatywy - tak w skrócie można opisać przygotowania do tegorocznych obchodów, również w Podlaskiem.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg
  • Uchwalenie ustawy zasadniczej było największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Czteroletniego obradującego od października 1788 do maja 1792. 
  • Historyczna sesja połączonych izb obradowała 3 maja 1791 na Zamku Królewskim. 
  • Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Białystok

Główne obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w stolicy regionu odbędą się na Rynku Kościuszki przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Rozpoczną się o godz. 12.30. Wcześniej, o 8.30, nastąpi złożenie kwiatów pod obeliskiem 3 Maja w Parku im. Konstytucji 3 Maja przy ul. Zwierzynieckiej. Na godz. 9.00 przewidziano uroczystą liturgię w cerkwi pw. Św. Mikołaja, o 11.00 – mszę św. w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP, a o 13.00 – modlitwę w intencji Ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F.

W ramach obchodów majowych świąt w niedzielę (5 maja) o godz. 10.00 zostanie odprawione także nabożeństwo w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.00.


Łomża

Łomżyńskie uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej. Następnie o godz. 10:00 odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze. Po mszy przed pomnikiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego zostaną złożone kwiaty, po czym nastąpi przemarsz na Stary Rynek. Około godz. 11:15 odbędzie się uroczysta odprawa pocztów sztandarowych oraz wystąpienia okolicznościowe. Obchody zakończy uroczystość złożenia Przyrzeczenia Strzeleckiego przez nowoprzyjętych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 im. 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej.

Obchodom głównym 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja będą towarzyszyły wydarzenia kulturalne - m.in. koncert "Muzyczna Majówka z Moniuszką" w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz Grodzieńskiej Capelli (Białoruś). Koncert rozpocznie się o godz. 13.00 w kościele pw. Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej 55. Natomiast w niedzielę, 5 maja o godz. 17:00 odbędzie się wspólne śpiewanie najpiękniejszych pieśni patriotycznych przy wtórze Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza z udziałem Pawła Krasulaka (tenor) oraz Chóru Kameralnego „Amici” (Stary Rynek) - Śpiewajmy dla Niepodległej.


Suwałki

Oficjalne obchody zacznie o godz. 10.30 msza święta w intencji Ojczyzny przed konkatedrą pw. św. Aleksandra. Po niej delegacje złożą kwiaty pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Tu odbędą się też okolicznościowe wystąpienia.

Po części oficjalnej zaplanowano Majówkę Rodzinną. To propozycja dla mieszkańców w każdym wieku. W programie są występy zespołu Mażoretek oraz Miejskiej Orkiestry Dętej z Suwalskiego Ośrodka Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna”, zespołów działających przy Stowarzyszeniu Twórczych Seniorów ,,Rozłogi”, a także konkurs na najlepsze wykonanie oberka. Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Suwałkach zakończy I koncert kameralny "Exaudi Deus” w wykonaniu Marleny Borowskiej (sopran), Dariusza S. Wójcika (bas), Dalii Jatautaitė (organy) w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Początek tego wydarzenia o godz. 19.00.


za: UM Białystok, UM Łomża, UM Suwałki
(oprac. aa)

facebook