Dodana: 22 marzec 2019 14:09

Zmodyfikowana: 22 marzec 2019 17:35

Podlaski Raginis wyruszył w pierwszą trasę

Przez najbliższy rok na trasach Białystok - Ełk, Białystok - Kuźnica Białostocka i Białystok – Szepietowo będzie jeździł pociąg z wizerunkiem Władysława Raginisa. To właśnie kapitan Wojska Polskiego w Korpusie Ochrony Pogranicza, dowódca obrony Wizny został wybrany REGIObohaterem województwa podlaskiego w konkursie zorganizowanym przez Przewozy Regionalne.

Widok pociągu na torach na dworcu PKP w Białymstoku-10.jpg

Pierwszy pociąg z wizerunkiem kpt. Raginisa wyjechał 22 marca roku o godzinie 10:30 ze stacji Białystok do stacji Ełk.
Wyjazd w pierwszą trasę z wizerunkiem patrona miał specjalną oprawę. Na I peronie Dworca PKP pojawili się dyrektor Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych Janina Zyta Wilczewska, Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda i przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, z-ca Gabinetu Marszałka Juliusz Jakimowicz.  

Podlaski REGIObohater będzie zdobił nie byle jaki pojazd  

- Wizerunek REGIObohatera został umieszczony na pojeździe, którego nazwa brzmi  "elektryczny zespół trakcyjny" w skrócie EZT o symbolu EN57Ald-2212 – informuje Renata Gierasimiuk z podlaskiego oddziału Przewozów Regionalnych. 

To pojazd po gruntownym remoncie, który w kwestiach technicznych spełnia europejskie standardy. Imponuje eleganckim nowoczesnym wnętrzem, a dla komfortu pasażerów wyposażony jest w klimatyzację i dostęp do wi-fi. Pociąg przystosowany jest równeż do potrzeb osób niepełnosprawnych o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Kpt. Władysław Raginis wybrany spośród wielu
 

Kampania REGIObohater miała na celu uhonorowanie i podkreślenie roli regionalnych bohaterów w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Hasło przyświecające kampanii to „Polska jest silna siłą regionów”. W trakcie trwania akcji na stronie internetowej www.regiobohater.pl można było zapoznać się z biogramami stu osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Z owej setki wybranych zostało szesnastu bohaterów, którzy zostali patronami poszczególnych województw. W Podlaskiem najwięcej głosów zdobył właśnie kpt. Władysław Raginis. Teraz, przez najbliższy rok, jego wizerunek będzie zdobił pociąg kursujący na trasach Białystok- Ełk, Białystok- Kuźnica Białostocka i Białystok – Szepietowo.

***

Kpt. Władysław Raginis – kapitan Wojska Polskiego w Korpusie Ochrony Pogranicza, dowódca obrony Wizny, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari (zm. 10 września 1939 r. w Wiźnie). Zawodowy wojskowy, absolwent i wykładowca Szkoły Podchorążych Piechoty w Śremie. We wrześniu 1939 roku dowódca odcinka obronnego „Wizna” w pasie działań Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Na czele kilkuset podkomendnych przez cztery dni odpierał ataki wielokrotnie większych sił  XIX Korpusu gen. Heinza Guderiana. Ciężko ranny, popełnił samobójstwo w schronie bojowym.


Kampania REGIObohater była objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Z kolei partnerem akcji była Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.

oprac.ak

facebook