Podlascy Terytorialsi złożyli przysięgę
To ostatnie w tym roku zaprzysiężenie nowych żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (PBOT) im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. W sobotę, 11 grudnia nowi ochotnicy zasilili szeregi regionalnej jednostki liczącej już ponad dwa tysiące osób. Podczas uroczystości marszałka Artura Kosickiego reprezentował Tomasz Szeweluk, sekretarz województwa.
Ochotnicy ślubowali „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji”. Od stycznia przyszłego roku rozpoczną służbę w macierzystych pododdziałach: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. List gratulacyjny skierował do nich marszałek Artur Kosicki. Dziękował w nim za służbę Polsce i obronę jej granic.
– Sytuacja na polsko-białoruskim pograniczu jest wciąż bardzo napięta. Każdego dnia i nocy dochodzi do fizycznych ataków i siłowego forsowania granicznych umocnień. W obliczu tych wyjątkowo wielkich wyzwań Wojska Obrony Terytorialnej, we współpracy z innymi rodzajami Polskich Sił Zbrojnych, udowadniają, że potrafią z powodzeniem realizować stawiane przed nimi trudne zadania – marszałek napisał w liście odczytanym przez Tomasza Szeweluka (pełna treść listu w załączeniu).
Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Polski. System obrony terytorialnej w aktualnej formie został zainicjowany pod koniec 2015 r. Zakres działania żołnierzy-ochotników zależy od bieżącej sytuacji. Po rozpoczęciu się pandemii mundurowi z 1.PBOT prowadzili operację „Odporna Wiosna”, pomagając przy szczepieniach na COVID-19. Obecnie kontynuują to wsparcie w ramach „Trwałej Odporności”. Terytorialsi pracują też wraz z innymi służbami mundurowymi na granicy polsko-białoruskiej prowadząc operację „Silne Wsparcie”.
Idea i wyjątkowość WOT polega na tym, że służbę w wojskowych szeregach można łączyć z pracą zawodową. Większość szkoleń odbywa się w weekendy. Absolutne minimum to udział w jednym weekendowym szkoleniu w miesiącu i jednym 14-dniowym zintegrowanym raz w roku. Warto jednak pamiętać, że żołnierze WOT mogą być wezwani do służby w trybie alarmowym.
W sobotniej uroczystości udział wzięli: Dariusz Piontkowski – wiceminister Edukacji i Nauki, poseł Jarosław Zieliński i wojewoda Bohdan Paszkowski.
Paulina Tołcz
red. Małgorzata Sawicka
fot.: Kami Timoszuk