Dodana: 2 styczeń 2022 16:03

Zmodyfikowana: 2 styczeń 2022 16:03

Podlascy terytorialsi podsumowują rok działalności

W niskich temperaturach, z narażeniem zdrowia i życia - żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizują słowa przysięgi wojskowej przez cały rok. Jakie były najważniejsze wydarzenia, w które zaangażowali się mundurowi w 2021 r.? Przeczytajcie sami!

Żołnierze WOT, w tle sztandar z napisem: "Bóg, Honor, Ojczyzna"
  • -10°C - w takiej temperaturze powietrza odbywał się kurs zapobiegania hipotermii. Jego celem było przygotowanie żołnierzy do działania w niskich temperaturach oraz udzielania pomocy osobom będącym w hipotermii.
  • Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wielokrotnie odnajdywali imigrantów, którzy wymagali pomocy na skutek wychłodzenia organizmu.
  • A2 to najnowsza wersja karabinka GROT. Obecnie jest wdrażana na wyposażenie podlaskich terytorialsów.
  • 3 z 3 zrealizowanych edycji Zawodów Strzelców Wyborowych Wojsk Obrony Terytorialnej wygrała reprezentacja 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
  • 15 - to numer nowego (piątego) batalionu lekkiej piechoty w strukturach 1PBOT. Jego siedziba będzie mieściła się w Dąbrowie-Moczydły w powiecie wysokomazowieckim. W 2022 będzie realizowany proces formowania tego pododdziału.
  • 28 - tylu żołnierzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii rozpoczęło wyczerpujący 5-tygodniowy kurs rozpoznania Light Close Reconnaissance Patrolman Cadre 2021. Do jego końca wytrwała połowa, w tym żołnierz 1PBOT – jedyny Polak. Organizatorem kursu była Batalionowa Grupa Bojowa NATO w Polsce.
  • 30 lat mają litewskie Ochotnicze Siły Obrony Kraju (KASP), partnerska formacja 1. Podlaskiej Brygady OT. Brygada z Białegostoku jest jedyną w WOT, która graniczy z krajem partnerskim.
  • 110 żołnierzy - to największe powołanie w 2021 roku. Szeregi 1PBOT w 2021 roku powiększyły się o ponad 600 ochotników.
  • 119 dni - tyle dni trwa już operacja SILNE WSPARCIE. Terytorialsi wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej, patrolują strefę nadgraniczną (pieszo i pojazdami), wystawiają punkty kontrolne oraz obsługują maszty oświetleniowe. Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT, za pomocą bezzałogowców FlyEye, zapewniają monitoring sytuacji zarówno w strefie nadgranicznej, jak i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej.
  • 385 lat ma Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych. Obecnie żołnierze Gwardii Narodowej stanowią trzon Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce. W tym roku podlascy terytorialsi i amerykańscy gwardziści kilkukrotnie zrealizowani wspólne szkolenia m.in. z wykorzystaniem amunicji treningowej UTM. Obie formacje opierają się na służbie ochotników, którzy rekrutowani spośród lokalnej społeczności.
  • >400 godzin wynosi nalot bezzałogowców FlyEye w ramach operacji SILNE WSPARCIE w województwie podlaskim. Zestawy BSP FlyEye wspierają funkcjonariuszy SG oraz wojska operacyjne w dozorowaniu granicy, identyfikowaniu miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowań do nielegalnego przejścia przez granicę polsko–białoruską. Operatorzy FlyEye z 1PBOT w trakcie akcji poszukiwawczo-ratowniczej zlokalizowali dwójkę imigrantów na rozlewisku rzeki Narewka. Dzięki temu służby mogły dotrzeć do nich z pomocą.
  • 665 dni minęło od rozpoczęcia operacji ograniczania skutków pandemii koronawirusa. Jej celem jest wsparcie państwa, systemu opieki zdrowotnej i samorządów w walce z pandemią koronawirusa. Do najważniejszych zadań realizowanych w jej ramach należy zaliczyć pomoc systemowi opieki zdrowotnej. Podlascy terytorialsi wspierają działania punktów szczepień powszechnych, pobierają wymazy oraz monitorują stan osób przebywających na kwarantannie.
  • 7788 wniosków o wsparcie zrealizowali podlascy terytorialsi. Aplikacje, za pośrednictwem Platformy Wsparcia WOT, złożyły placówki medyczne, władze lokalne, ośrodki pomocy społecznej oraz stowarzyszenia. Wszystkie dotyczyły wsparcia WOT w zakresie walki z pandemią koronawirusa.
  • Ponad 9000 żołnierzy, w tym 150 z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestniczyło w ćwiczeniu Dragon-21. Warto podkreślić, że siły 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wydzielone do ćwiczenia podlegały pod dowódców wojsk operacyjnych działających na terenie województwa. Epizody odbywały się poza obiektami wojskowymi, w realnym środowisku walki.
  • 20 000 zł to wartość sprzętu przekazanego Grupie Rozpoznania Obrazowego 1PBOT przez starostę powiatu białostockiego jako wyraz wdzięczności i wsparcia za zaangażowanie w ochronę granicy RP. Operatorzy bezzałogowców FlyEye otrzymali m.in. namiot ekspresowy, oświetlenie LED, skrzynie transportowe, nagrzewnice oraz kamerę do nagrywania startów i lądowań BSP. Nowe wyposażenie trafiło także do Straży Granicznej, Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej.
  • 32 000 żołnierzy liczą już Wojska Obrony Terytorialnej. Około 8% z nich pełni służbę w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. WOT to drugi, pod względem liczebności, rodzaj Sił Zbrojnych RP.

źródło i fot.: 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook