Dodana: 7 grudzień 2018 09:30

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2018 09:30

"Podarujmy Dzieciom Święta" - młodzi Polacy z Białorusi przyjadą na Podlasie

W najbliższą sobotę, 8 grudnia, do Białegostoku przyjedzie blisko 250 polskich dzieci z Białorusi w ramach akcji "Podarujmy Dzieciom Święta". Dzieci na co dzień uczą się w polskich szkołach w Grodnie i Mińsku.

Ilustracja do artykułu Podarujmy Dzieciom Swieta 2017 _1.JPG

Dzieci przejadą do ośrodka w Supraślu, gdzie czeka na nie szereg atrakcji: obejrzą spektakl Teatru A3, nauczą się polskich kolęd i pastorałek, poznają tajemnice polskich ułanów i wezmą udział w kuligu po Puszczy Knyszyńskiej. Odwiedzi je także Mikołaj z prezentami.

Akcja "Podarujmy Dzieciom Święta" organizowana jest od 2001 roku przez Fundację na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny w okresie przedświątecznym i w trakcie karnawału. Jest to okazja do przybliżenia młodym Polakom z Białorusi polskiej kultury i języka. Spotkania odbywają się zarówno na terenie Białorusi, na Podlasiu jak i w Białymstoku, gdzie na co dzień działa Fundacja. Dzięki akcji liczne rodziny Polaków z Białorusi mają okazję spotkać się w większym gronie, spędzić czas w świątecznym nastroju, odpocząć od codziennych zmartwień. Przygotowanie takich spotkań odbywa się we współpracy z Polską Macierzą Szkolną i polskimi szkołami z Białorusi.

Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny działa od 2001 roku. Początkowo udzielała pomocy i wsparcia dzieciom polskiego pochodzenia z obszaru Grodzieńszczyzny, by z czasem objąć swoją pomocą Polaków zamieszkujących całą Białoruś. Organizuje pomoc materialną i niematerialną, programy edukacyjne oraz stypendialne, polskie festiwale, remonty siedzib polskich organizacji społecznych, Dzień Dziecka na terenie Białorusi, letni
i zimowy wypoczynek dla dzieci polskiego pochodzenia z Białorusi oraz dzieci z polskich domów dziecka i placówek opieki społecznej. 28 grudnia będzie miała premierę nowa książka Józefa Porzeckiego „Pamięć dla pokoleń. Szlakiem zamków, pałaców i dworów Grodzieńszczyzny”, która jest wynikiem kilkuletnich prac grodzieńskiego historyka we współpracy z Fundacją. Spotkanie odbędzie się w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24a w Białymstoku.

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Źródło: Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny

facebook