Dodana: 13 maj 2017 09:52

Zmodyfikowana: 19 maj 2017 13:04

Planujesz urlop na terytorium Unii Europejskiej – złóż wniosek o dowód osobisty dla siebie i dziecka za pomocą portalu Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia

Dowód czy paszport? Dokumentem potwierdzającym tożsamość na terenie Unii Europejskiej może być dowód osobisty lub paszport. Przy podejmowaniu decyzji, który dokument uzyskać dla dziecka, istotną informacją jest, że nie pobiera się opłat za wydanie dowodu osobistego.

Ilustracja do artykułu Bez tytułu.png

Sprawdź, gdzie możesz podróżować jedynie z dowodem osobistym.

 

Kto składa wniosek dla dziecka? 

Dla osoby poniżej 18 lat wniosek o dowód osobisty może złożyć rodzic, opiekun prawny lub kurator.

Jakie zdjęcie? 

Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie w formie elektronicznej o rozdzielczości co najmniej 492 × 610 pikseli i wielkości maksymalnie 2,5 MB. Szczegółowe informacje dotyczące zdjęć do dowodu osobistego znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl  

Jak złożyć wniosek przez Internet? 

W województwie podlaskim komunikację z administracją przez Internet umożliwia Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia, który znajdziesz pod adresem: cu.wrotapodlasia.pl

Wniosek możesz złożyć do dowolnego urzędu miasta lub gminy – warto wybrać najbliższy aby łatwiej było odebrać gotowy dokument. Złożenie wniosku polega na wypełnieniu elektronicznego formularza i  złożeniu tzw. kwalifikowalnego podpisu elektronicznego lub  potwierdzeniu za pomocą Profilu Zaufanego.

 

Jak złożyć wniosek/pismo za pośrednictwem Cyfrowego Urzędu?

Kroki:

  1. Otwórz stronę cu.wrotapodlasia.pl z opisem usługi „Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego”.
  2. Zapoznaj się ze znajdującymi się na stronie informacjami.
  3. Wybierz  „Znajdź urząd”, wpisz ten którego szukasz (wniosek o dowód możesz złożyć w każdym urzędzie).
  4. Wypełnij formularz, podpisz go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP i wyślij.

System  przekaże wypełniony  formularz do wybranego przez ciebie urzędu, a składający otrzyma potwierdzenie na adres e-mail.

 

Jakie inne sprawy można załatwić przez Internet?

W województwie podlaskim, jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub profil zaufany, możesz załatwiać inne urzędowe sprawy przez Internet.

Przykładowo, przez stronę internetową możesz złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego, wymeldować się z pobytu stałego lub czasowego, złożyć skargę lub wniosek, zwrócić się o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu),  wysłać pismo ogólne, wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

 

Dlaczego warto korzystać z Cyfrowego Urzędu?

Na Cyfrowym Urzędzie Wrót Podlasia, od adresem cu.wrotapodlasia.pl  znajdziesz informacje teleadresowe urzędów oraz informacje jakie dokumenty są niezbędne aby załatwić daną sprawę.

Drogą elektroniczną przez Cyfrowy Urząd wnioski można składać 24 godziny na dobę, z każdego miejsca na świecie. W szczególności dla osób, które dużo podróżują lub np. przebywają za granicą może to być korzystna forma załatwiania spraw.

O ile używanie podpisu elektronicznego wiąże się z koniecznością jego zakupu, o tyle profil zaufany można wyrobić bezpłatnie. Z reguły wymagana jest jednorazowa wizyta w urzędzie w celu potwierdzenia danych osobowych.

 

Jak zdobyć profil zaufany?

Szczegółowe informacje co to jest i jak założyć profil zaufany znajdziesz na platformie pz.gov.pl.  Aktualnie możliwość potwierdzania profilu zaufanego mają również niektóre banki. Profil zaufany można również potwierdzić w niektórych bankach. Informacje, o tym które z banków i systemów transakcyjnych pozwalają na zakładanie Profilu Zaufanego bez konieczności wizyty w urzędzie (w celu potwierdzenia tożsamości), znajdziesz na stronie  https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp

 

Złóż wniosek przez:

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook