Już w 2018 roku może powstać w Bielsku Podlaskim nowy dworzec
Ma zastąpić dzisiejszy, nieprzystosowany do aktualnych potrzeb pasażerów. Takie plany mają Polskie Koleje Państwowe SA, a inwestycję chcą zaprojektować i zrealizować uwzględniając oczekiwania mieszkańców Bielska Podlaskiego.
Przedstawiciele PKP SA, na czele z członkiem zarządu spółki Markiem Michalskim, odwiedzili Bielsk Podlaski we czwartek 17 listopada i wzięli udział w dwóch spotkaniach zorganizowanych w Urzędzie Miasta. Przed południem spotkali się m.in. z samorządowcami różnych szczebli, przedsiębiorcami, przedstawicielami firm transportowych oraz komendantami służb mundurowych. Wieczorem przeprowadzili warsztaty kreatywne z udziałem osób, które się na nie zgłosiły, m.in. częścią radnych, przedstawicielami organizacji pozarządowych, dziennikarzami i zainteresowanymi mieszkańcami miasta.
Dostosowane do potrzeb społeczności
Przedstawiciele inwestora podkreślali, że przyjechali do Bielska bez gotowego projektu technicznego planowanego dworca. Ten dopiero ma powstać z uwzględnieniem oczekiwań samych bielszczan.
- Zależy nam na tym, aby modernizowane i nowe dworce w jak najwyższym stopniu były dostosowane do potrzeb nie tylko podróżnych, ale również lokalnej społeczności – podkreślił Marek Michalski, Członek Zarządu PKP SA. – Stąd pomysł na warsztaty kreatywne, podczas których możemy wsłuchać się w oczekiwania mieszkańców. Równie ważny jest dla nas głos lokalnych władz i działających organizacji pozarządowych.
Radni Województwa Podlaskiego: Mikołaj Janowski, Walenty Korycki i Włodzimierz Pietroczuk podkreślali, że inicjatywa PKP SA to duże wyróżnienie i szansa dla Bielska Podlaskiego. Przypominali też, że w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia zmodernizowana ma zostać linia kolejowa nr 32 Białystok-Bielsk Podlaski-Czeremcha oraz odbudowana linia kolejowa nr 52 Bielsk Podlaski-Lewki-Hajnówka. (Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe SA, dzięki tym pracom podróż na trasie Czeremcha-Białystok ma się skrócić o 23 minuty: z 1 godz. i 34 min do 1 godz. i 11 min, zaś przejazd z Lewek do Hajnówki ma trwać zaledwie ok. 24 minut.)
Na tę konieczność zwracali uwagę też uczestniczący w pierwszym ze spotkań przedsiębiorcy, którzy akcentowali potrzebę poprawienia infrastruktury technicznej torów oraz takiej organizacji połączeń pasażerskich, by transport kolejowy stał się atrakcyjną propozycją dla pasażerów.
- Rozwój przedsiębiorczości i wzrost zatrudnienia w naszym mieście spowodował, że już dziś blisko pół tysiąca osób dziennie dojeżdża do pracy w Bielsku z Białegostoku. Część z nich mogłaby korzystać z oferty transportu kolejowego – zauważył Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.
Konsultacje będą nadal trwały
Uczestnicy wieczornych warsztatów kreatywnych pracowali w kilkuosobowych grupach. Mieli za zadanie m.in. określić najważniejsze oczekiwania i preferencje dotyczące planowanego obiektu. Wskazywali też najważniejsze funkcje dodatkowe, które dworzec powinien spełniać.
- Warsztaty nie kończą procesu konsultacji z mieszkańcami Bielska Podlaskiego – zapewniła Katarzyna Grzduk z PKP SA. – Uczestnicy spotkania będą mieli dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.
W ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, PKP S.A. planuje realizację 10 inwestycji dworcowych(Nidzica, Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztynek, Szczytno, Skarżysko Kamienna, Białystok, Bielsk Podlaski, Czeremcha, Siemiatycze). Dwa budynki dworców (w Bielsku Podlaskim i Nidzicy) będą projektowane przez PKP S.A. jako tzw. Innowacyjne Dworce Systemowe. Łączna wartość dofinansowania z programu wynosi 160 mln zł. Głównym celem realizowanych inwestycji jest jak najlepsze dostosowanie dworców do potrzeb pasażera i zapewnienie najwyższych standardów obsługi.
Za: UM Bielsk Podlaski