Pierwsza w tym roku przysięga podlaskich Terytorialsów
Ponad 70 ochotników wstąpiło w niedzielę, 6 lutego, w szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (1. PBOT) im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Służbę w jednostce rozpoczęło także 20 żołnierzy rezerwy. Marszałka Województwa Podlaskiego, Artura Kosickiego, reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu.
Odczytała ona list marszałka Artura Kosickiego, w którym podkreślił, że „postawa żołnierzy ochotników jest doskonałym przykładem wielkiej dojrzałości, patriotyzmu oraz odpowiedzialności za losy Ojczyzny”.
– Wszyscy wiemy, jak bardzo w ciągu ostatnich miesięcy zmieniły się realia Waszej służby. Samorząd województwa docenia olbrzymi wkład Wojsk Obrony Terytorialnej w niesieniu ofiarnej pomocy społeczeństwu w trwającej już blisko dwa lata pandemii COVID-19 oraz Wasz udział w ochronie naszej wschodniej granicy – napisał marszałek życząc nowym żołnierzom-ochotnikom bezpiecznej i spokojnej służby (pełna treść listu w załączeniu).
Za nowo powołanymi szkolenie podstawowe.
– Poznawali oni elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przechodzili również szkolenie saperskie – wyjaśnił kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. PBOT.
To dopiero początek drogi. Przed żołnierzami pierwszy, 3-letni cykl szkoleniowy. W tym czasie żołnierze wezmą udział w szkoleniach rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni - raz w roku).
Dla 1.PBOT będzie to pracowity rok. Jak poinformował kpt. Łukasz Wilczewski, w tym roku uformowany zostanie nowy, piąty, batalion lekkiej piechoty w powiecie wysokomazowieckim.
– W tym celu planujemy do końca roku jeszcze sześć szkoleń podstawowych, czyli nabór ochotników bez złożonej przysięgi oraz sześć szkoleń wyrównawczych - nabór żołnierzy rezerwy. Chcemy kontynuować też prowadzone operacje: Silne Wsparcie, obejmującą działania w strefie nadgranicznej w związku z kryzysem migracyjnym oraz Trwałą Odporność dotyczącą wsparcia państwa w walce z koronawirusem – wymieniał.
Planowana jest także kontynuacja współpracy z Ochotniczymi Siłami Obrony Kraju (litewska formacja obrony terytorialnej), a także współdziałanie z Batalionową Grupą Bojową NATO w Polsce.
W niedzielnej (06.02) uroczystości udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej województwa podlaskiego.
***
Kto może zostać żołnierzem WOT?
Terytorialsem może zostać polski obywatel, który jest zdrowy, sprawny fizycznie i niekarany, w wieku od 18 do 55 lat (w przypadku szeregowych) lub do 63 roku życia (podoficerowie i oficerowie). Wniosek należy złożyć w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach), albo poprzez platformę internetową ePUAP.
tekst i fot.: Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka