Odsłonięcie tablicy „Tykocin – Pomnik Historii”
Zabytkowa architektura i niezwykłe walory przyrodnicze wyróżniają Tykocin. Zostały docenione przez Prezydenta RP, który przyznał miastu tytuł pomnika historii. Z tej okazji w piątek, 24 czerwca, odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystości na placu Czarnieckiego w Tykocinie uczestniczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
Przestrzeń między rzeką Narew, ulicą Zagumienną, dawnym klasztorem bernardynów i dwoma cmentarzami – rzymskokatolickim i żydowskim to obszar, który został objęty ochroną. Sebastian Łukaszewicz podkreślił, że jest to dopełnienie starań mieszkańców oraz włodarzy Gminy Tykocin.
– Te starania doprowadziły do historycznego momentu. Za chwilę odsłonimy tablicę pomnika historii. Nie ma rozwoju gospodarczego bez dbania o naszą przeszłość, czyli o dziedzictwo kulturowe, ale też o zabytki – mówił.
Układ ulic z XV wieku
Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński przytoczył słowa z rozporządzenia Prezydenta RP, w którym podkreślono, że tytuł „Tykocin – historyczny zespół miasta” został przyznany ze względu na wartości artystyczne, historyczne, naukowe, kulturowe, przestrzenne i krajobrazowe. Zaznaczył, że jest to ogromna duma i prestiż, ale także obowiązek.
– To dbałość o układ przestrzenny miasta, o przestrzeń publiczną, o te ulice, które są brukowane, a nie asfaltowane, o architekturę. Położenie nad Narwią, ciągi komunikacyjne przeszywające całe miasto i uliczki, które zachowały się w takim układzie jak były prawie od 1425 r., to jest to, co sprawia, że zostaliśmy dostrzeżeni. Dla nas jest to ogromne wyróżnienie – mówił burmistrz.
Po odsłonięciu tablicy uczestnicy wzięli udział w konferencji „Podlaskie Pomniki Historii”. Swoje referaty przedstawili m.in.: Iwona Górska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Mariusz Dudziński, burmistrza Tykocina oraz radny wojewódzki Bogdan Dyjuk, reprezentujący Stowarzyszenie LGD Kanał Augustowski. W uroczystości uczestniczyli również senator RP Marek Komorowski, wojewoda Bohdan Paszkowski, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji kultury, w tym dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Wsparcie samorządu województwa
W staraniach o zachowanie dziedzictwa kulturowego gminę wspiera samorząd województwa. Dofinansował powstawanie bulwarów i ścieżki edukacyjnej nad Narwią oraz remont kościoła Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. W planach jest także targowisko ze strefą zieleni, miejscami do relaksu i zabaw dla najmłodszych. To przedsięwzięcie także otrzymało wsparcie w wysokości 1 mln zł.
Tykocin jest najstarszym miastem historycznym na Podlasiu. Tytuł pomnika historii otrzymał jako czwarty obiekt w województwie. Wcześniej zdobyły go także: zespół kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku, meczety i mizary w Bohonikach i Kruszynianach oraz Kanał Augustowski.
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków. Tytuł jest przyznawany obiektom o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Ustanawia go Prezydent RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski