#OdkrywamyPodlaskieGminy – Poświętne
Na facebook’owym profilu Województwa Podlaskiego trwa akcja #OdkrywamyPodlaskieGminy. Co tydzień przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do gminy Poświętne.
Położona jest w dorzeczu górnej Narwi z jej dopływami Lizą oraz Szeroką Strugą, w południowo-zachodniej części regionu. Graniczy z sześcioma gminami: Suraż, Wyszki, Brańsk, Nowe Piekuty i Sokoły. Zapraszamy do gminy Poświętne!
W liczbach
Powierzchnia gminy wynosi 114,33 km kw i stanowi 3,83% powierzchni powiatu białostockiego. „Składają się” na nią: 34 sołectwa, 35 miejscowości; liczy 3 680 mieszkańców (dane z 2012 r.).
Nowoczesna gmina
W gminie funkcjonuje nowoczesny ośrodek zdrowia wraz z apteką. Jest doskonale wyposażona szkoła podstawowa z pełnym zapleczem sportowym. Znajdziemy tu również bezpieczne place zabaw w Pietkowie i Gołębiach, pracownie multimedialne, kort tenisowy oraz sportowe siłownie plenerowe.
Na potrzeby społeczności lokalnej wybudowano świetlice wiejskie w Grochach, Wilkowie Starym, Brzozowie Starym oraz zmodernizowano i wyremontowano świetlice w Zdrodach Nowych, Porośli Wojsławach oraz remizo-świetlice w Poświętnem i Pietkowie.
W 2019 r. powstał Dom Kultury w Poświętnem, gdzie swoją siedzibę ma również Gminna Biblioteka Publiczna.
Naturalne bogactwo
Gmina Poświętne jest bogata w pomniki przyrody. W parku podworskim w Pietkowie drzew pamiętających czasy rodziny hrabiów Starzeńskich znajdziemy kilkanaście - to m.in. klon czerwonolistny i wiekowe modrzewie. Prawdziwy jednak wielowiekowy okaz – ponad pięćsetletni dąb Rudosław – rośnie w lesie Siudymach, oddzielającym Pietkowo od Daniłowa.
By zobaczyć żeremia bobrów i odpocząć od miejskiego klimatu, warto się wybrać do lasu Zwierzyniec niedaleko Pietkowa. Można tu też zobaczyć malowniczo położone stawy.
Turystyka na łonie natury
Czyste powietrze, kompleksy leśne z dużą ilością runa i zwierzyny łownej, tworzą wymarzone warunki dla turystów spragnionych ciszy i kontaktu z naturą.
Gmina posiada trzy ścieżki rowerowe o łącznej długości 72 km i trzy szlaki konne. Prowadzą one po ciekawych przyrodniczo miejscach, zahaczając o perełki architektury.
Ślady przeszłości
W gminie Poświętne zachowało się wiele różnego rodzaju zabytków. Stanowi ona ciekawy teren dla historyków.
Do najważniejszych śladów przeszłości należą:
- Plebania rzymskokatolicka z II połowy XVIII wieku w Pietkowie.
- Park podworski z XVIII wieku w Pietkowie.
- Cmentarz rzymskokatolicki z początku XVIII wieku w Pietkowie (grób hrabiów Starzeńskich).
- Wiatrak koźlak, drewniany z 1875 roku we wsi Brzozowo Chrzczony.
- Ceglany neogotycki kościół z początków XX wieku (1906 - 1907) w Poświętnem.
- Zabytkowy ołtarz w kościele parafialnym pw. św. Anny w Pietkowie.
Cennymi obiektami sztuki ludowej są też krzyże i kapliczki przydrożne, np. murowana kapliczka z XVIII w., zwana „Latarnią Zmarłych”, usytuowana przy drodze z Pietkowa do Kamiennego Dworu.
Kulturalne Poświętne
Na terenie gminy odbywają się liczne imprezy kulturalne. Do najciekawszych należą:
- Święto Pułkowe 10. Pułku Ułanów Litewskich organizowane w maju na pamiątkę wydarzeń w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
- Uroczystości patriotyczne obchodzone na początku października w miejscowości Łukawica w rocznicę pacyfikacji wsi w 1863 r.
- Święta Niepodległości Polski, Konstytucji 3 Maja, Hubertus – święto myśliwych, leśników i jeźdźców, obchody uroczystości bitwy pod Lizą upamiętniające wydarzenia z czerwca 1943 r.
- Festyny i pikniki rodzinne, turnieje piłki nożnej, spotkania opłatkowe.
źródło: Urząd Gminy Poświętne
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk