Dodana: 30 październik 2020 12:51

Zmodyfikowana: 2 marzec 2021 09:54

#OdkrywamyPodlaskieGminy – ŁAPY

Na facebookowym profilu województwa podlaskiego ruszyła akcja #OdkrywamyPodlaskieGminy. W każdy piątek będą przedstawiane kolejne podlaskie gminy. Dzisiaj (30.10) zapraszamy do prześledzenia historii Łap.

Grafika tablicy z napisem Łapy. W tle widoczny Rynek w Łapach

Miasto Łapy położone jest 30 km na południowy-zachód od Białegostoku nad rzeką Narwią w województwie podlaskim. Nazwa Łapy jest pochodzenia bałtyjskiego i pierwotnie oznaczała szałas myśliwych. Pierwsze wzmianki historyczne o tych terenach pochodzą z początku XIII w. Legenda wiąże powstanie miasta ze szlachcicem Łappą herbu Lubicz, który osiadł tutaj w czasie kolonizacji mazowieckiej w XV w.

Ważnym wydarzeniem dla historii Łap był rok 1812, kiedy to dwukrotnie przemaszerowały tędy wojska napoleońskie.

Początkowo w 1825 Łapy miały charakter osady rolniczej, połączonej z 6 zaścianków (Łapy-Barwiki, Łapy-Leśniki, Łapy-Zięciuki, Łapy-Wity, Łapy-Leśniki, Łapy-Bociany).

Zdjęcie tablicy z napisem "Łapy" na stacji kolejowej. W oddali widoczne wagony towarowe oraz wiadukt

Swój rozwój Łapy zawdzięczają oddaniu 15 XII 1862 r. linii kolei warszawsko petersburskiej ze stacją kolejową w Łapach, oraz wybudowaniu przez Francuzów w 1870 r. zakładów naprawy wagonów, które pod nazwą Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego istnieją do dzisiaj. Inwestycje te miały decydujący wpływ na urbanizację Łap, które 07.01.1925 roku otrzymały prawa miejskie.

W przededniu II Wojny Światowej miasto liczyło około 8000 mieszkańców. W trakcie działań wojennych miejscowość została zniszczona w 80 procentach.

Na placu stojący pomnik obrazujący napis "Łapy"

Oprócz funkcji ośrodka administracyjnego Łapy są ośrodkiem oświatowym i medycznym również dla sąsiednich gmin. Sieć drogowa zapewnia Łapom dobre połączenia komunikacyjne, a linia kolejowa Warszawa - Białystok, daje bezpośrednie połączenia międzynarodowe z Grodnem, Wilnem, Moskwą i Berlinem.

Kolumna z orłem na szczycie na Placu Niepodległości w Łapach

W gminie Łapy funkcjonują ośrodki kultury takie jak:  Dom Kultury w Łapach, Wiejski Dom Kultury w Płonce Kościelnej, Wiejski Dom Kultury w Uhowie, Wiejski Dom Kultury w Łapach Szołajdach, Świetlica Wiejska w Łupiance Starej, Świetlica Wiejska w Bokinach.

Rzeka i szuwary

„Polska Amazonia” tak nazywane są malownicze rozlewiska Narwi w sąsiedztwie Łap. Pozostałości pierwotnej przyrody tworzą wyjątkową i pełną meandrów ostoję tej rzeki. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają możliwość bezpośredniego obcowania z dziką przyrodą i poznawania jej piękna z kajaków, rowerów i pieszo. W odległości kilkudziesięciu kilometrów od Łap znajduje się Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska i Biebrzański Park Narodowy.

Most kolejowy nad rzeką. W oddali widoczny most drogowy

Przez Łapy przebiegają: Czerwony szlak rowerowy – Obwodnica Rowerowa Narwiańskiego Parku Narodowego, Czerwony szlak pieszy im. Włodzimierza Puchalskiego, Zielony szlak pieszy Kolejarzy.

Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy w Łapach.

 

oprac.: Paulina Dulewicz

fot. Marcin Nawrocki, Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook