Dodana: 23 wrzesień 2021 16:17

Zmodyfikowana: 23 wrzesień 2021 16:18

#OdkrywamyPodlaskieGminy – Kołaki Kościelne

Na facebook’owym profilu Województwa Podlaskiego trwa akcja #OdkrywamyPodlaskieGminy. Co tydzień przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do gminy Kołaki Kościelne!

kołaki.png

Kołaki Kościelne to gmina położona w zachodniej części województwa podlaskiego w powiecie zambrowskim. Zamieszkuje ją 2357 mieszkańców (stan na 2019 r.). W jej skład wchodzą 24 sołectwa.

Jest to gmina typowo rolnicza z nowoczesnymi gospodarstwami ukierunkowanymi na hodowlę bydła mlecznego. Przez jej teren przebiega droga krajowa nr 8 Warszawa-Białystok z pętlą zjazdową Gosie.

Serce gminy

Centralną miejscowością w gminie są Kołaki Kościelne, gdzie znajduje się urząd gminy i najważniejsze instytucje, m.in. szkoła, świetlica wiejska, remiza OSP i przychodnia.

Wieś powstała w XV w. z nadania w ok. 1416 roku 30 włók ziemi Wojciechowi herbu Kościesza z Kołak. I właśnie od miejsca pochodzenia założyciela wsi – Kołaki w gminie Grudusk – wywodzi się jej obecna nazwa. Etymologia samej nazwy Kołaki związana jest z dawnym zdrobnieniem imienia Mikołaj – Kolak, Kołak.

Co ciekawe, w miejscowości znajduje się izba pamięci Przemysława Gosiewskiego, w której zgromadzono fotografie polityka, różne dokumenty związane z jego działalnością oraz wyłożone po katastrofie smoleńskiej księgi kondolencyjne.

_TR68691.jpg

Ślady przeszłości

Na terenie gminy znajdują się liczne ślady przeszłości. Wśród nich kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Kołakach Kościelnych z 1834 r., który wpisany jest do rejestru zabytków.

Na uwagę zasługują również miejsca pamięci narodowej, takie jak pomnik pacyfikacji mieszkańców w miejscowości Czarnowo-Undy z 1944 r., mogiła żołnierzy z 1920 r. we wsi Wróble-Arciszewo, mogiła marynarzy z 1920 r. na cmentarzu parafialnym w Kołakach Kościelnych oraz zbiorowa mogiła ludności żydowskiej z 1941 r. w Gosiach Małych.

Kulturalne Kołaki

W gminie odbywają się liczne imprezy kulturalne. Wśród nich są uroczystości cykliczne, takie jak: Dożynki Gminne, Uroczystość Dnia Flagi, a także Dzień Seniora. 1 czerwca, corocznie, organizowany jest też Dzień Dziecka połączony z zawodami sportowymi.

Ciekawą propozycję kulturalną stanowią gminne plenery rzeźbiarskie oraz malarskie. Ofertę sportowo-rekreacyjną dopełnia natomiast zewnętrzna siłownia i boisko do piłki plażowej w Kołakach Kościelnych.

Aktywnie na łonie natury

Na terenie Gminy Kołaki funkcjonuje również klub rowerowy RH+, którego celem jest popularyzacja zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku, poznanie walorów przyrodniczych i historycznych gminy oraz integracja społeczna._TR68684.jpg

Można tu spotkać pomniki przyrody – wiąż pospolity w Gosiach Małych oraz skupisko jałowców we wsi Podatki Duże.

Warto wspomnieć, że z tych terenów wywodzi się wiele znanych osób, m.in. abp. Romuald Jałbrzykowski, ks. Kazimierz Hamerszmit czy historyk i badacz Jerzy Wiśniewski.


źródło: Urząd Gminy w Kołakach Kościelnych
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook