Dodana: 31 sierpień 2022 15:43

Zmodyfikowana: 31 sierpień 2022 15:43

Odkrywamy Podlaskie Gminy – Bargłów Kościelny

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej mieszkańców naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Dzisiaj zapraszamy do gminy Bargłów Kościelny.

303011012_657553172055224_3221823205719031791_n.png

To gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. Sąsiaduje z gminami: Augustów, Goniądz, Kalinowo, Rajgród i Sztabin. W latach 1975–1998 położona była w województwie suwalskim. Zajmuje powierzchnię ponad 187 km², z czego około 73 proc. stanowią użytki rolne, a 14 proc. lasy. Gminę zamieszkuje blisko 6 tys. osób. W jej skład wchodzi 30 sołectw.

Siedzibą gminy jest Bargłów Kościelny. To wieś podzielona na kolonie: północne i południowe. Znajduje się tam parafia rzymskokatolicka - Matki Bożej Królowej Polski, należąca do dekanatu Augustów, diecezji ełckiej.

Początek miejscowości sięga 1532 r., kiedy to mazowszanin Maciej Srebrowski, na polecenie Jana Radziwiłła założył dwie wsie, w tym Bargłowo. Nazwa wywodzi się ze staropolskiego słowa bargieł, co oznaczało ptaka, który teraz obecny jest na herbie gminy. Od 1998 r. posiada ona także własny sztandar i herb - ze złotym bargłem na kłosie zboża w niebieskim polu.

Gmina Bargłów Kościelny wchodzi w skład obszaru Zielonych Płuc Polski. Podstawowym elementem walorów turystycznych są jeziora. Na terenie gminy jest ich sześć: Dreństwo, Tajno, Kroszewo, Kukowo, Pogorzałka i Reszki.

Walory przyrodniczo-turystyczne uzupełnia Kanał Augustowski wpisany na listę Pomników Historii. Łączy on rzekę Biebrzę na terenie Polski oraz rzekę Niemen na terenie Białorusi.

Zabytkiem wartym zobaczenia jest kościół rzymskokatolicki p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym. Budowla z nawiązaniami do stylu neogotyckiego zbudowana została w 1833 r. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej kościół odbudowano w 1950 r. Wokół znajdują się zabytkowe kaplice i bramy kościelne wzniesione w II połowie XIX w.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • zabytkowy kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego;
  • jeziora: Dreństwo, Tajno, Kroszewo, Kukowo, Pogorzałka i Reszki;
  • Muzeum Ziemi Bargłowskiej;
  • śluza Sosnowo na Kanale Augustowskim;
  • rzymskokatolicki cmentarz parafialny z XIX w.

 

źródło: www.ugbarglow.wrotapodlasia.pl; www.wikipedia.org
oprac.: Paulina Tołcz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook