Obrady WRDS:o sytuacji organizacyjnej i finansowej służby zdrowia w województwie podlaskim
W Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się w piątek 2 września posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Głównym tematem była sytuacja organizacyjna i finansowa opieki zdrowotnej w województwie podlaskim. Podczas posiedzenia omawiane były zagadnienia związane z dotychczasowym funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia oraz projektowane zmiany stanu prawnego w tym zakresie.
W obradach uczestniczyli zaproszeni goście: Piotr Duda Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Andrzej Jacyna- P.O. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Dorota Gardias - Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, Maria Ochman- Przewodnicząca Kraj. Sekretariatu Ochrony Zdrowia, Andrzej Radzikowski- Wiceprzewodniczący OPZZ, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia z departamentu dialogu społecznego i z departamentu funduszu ochrony zdrowia, parlamentarzyści, przedstawiciele konsulatów honorowych w Białymstoku, samorządowcy: Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński (jednocześnie członek WRDS), członek Zarządu Województwa Bodan Dyjuk, prezydent Suwałk Czesław Rynkiewicz, przedstawiciele prezydentów Białegostoku i Łomży, starostowie - Kolna i Sokółki, dyrektorzy szpitali z całego regionu, przedstawiciele różnych związków zawodowych i organizacji pozarządowych.
Obrady otworzył przewodniczący Rady Wojewódzkiej WRDS Józef Mozolewski i oddał głos Piotrowi Dudzie, Przewodniczącemu Rady Dialogu Społecznego, który przypomniał historię ukonstytuowania się rady.
- Trzeba oddać sprawiedliwość rządowi poprzedniej kadencji i ministrowi Władysławowi Kosiniak-Kamysz oraz prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że projekt ustawy przeszedł szybką ścieżkę legislacyjną – powiedział zebranym Piotr Duda, który decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został powołany na stanowisko przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, a po negocjacjach z premier Beatą Szydło doprowadził do uczestniczenia w obradach RDS 11 ministrów. – Takiej Rady Dialogu Społecznego zazdroszczą nam inne kraje.
Zdaniem przewodniczącego Dudy problemem jest finansowanie WRDS.
- Myślałem że marszalkowie staną na wysokości zadania, a okazało się że oni nie chcą finansować rad. To po co zlecać coś marszałkom skoro tę samą robotę może zrobić rząd, poprzez wojewodów. Tylko z waszego województwa nie słyszałem skarg na finansowanie - dodał Piotr Duda.
- Myslę, że przez ten rok Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego funkcjonowała bardzo dobrze. Może to jest kwestia finansowania. Urząd Marszalkowski Województwa Podlaskiego chętnie zatrzyma Radę, by przy marszałka nadal funkcjonowała - powiedział marszałek Jerzy Leszczyński.
- Ale inne województwa nie chcą brać z was przykładu - odpowiedział z sali Piotr Duda.
Marszałek Jerzy Leszczyński witając przybyłych gości powiedział:
- Dobrze się stało, że o problemach służby zdrowia regionu i kraju rozmawiamy tu w Białymstoku. Pewnie wszyscy się zgodzą, że dzisiejsza dyskusja pokazuje, jak ważny jest to temat. Powinniśmy na zasadzie współpracy i dobrego dialogu tak współpracować z rządem, by rzeczywiście wypracować najlepsze rozwiązania. Środków zawsze będzie brakowało, ważne jest jak je wydawać.
W omówieniu sytuacji organizacyjnej i finansowej służby zdrowia w województwie podlaskim pomogły dwie prezentacje: pierwsza przygotowana przez powołany przez WRDS zespół pod kierownictwem dr Waldemara Pędzińskiego; druga dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Magdaleny Borkowskiej.
Z pierwszej wynikało, że w sytuacji finansowej szpitali w ostatnim roku coś się złego stało, zmiana finansowania przez NFZ pogorszyła znacznie sytuację finansową niemal wszystkich szpitali.
- Coś się zdarzyło z kontraktowaniem świadczeń w czerwcu tego roku i wszystkie szpitale odnotowały spadek wyniku finansowego, wszystkie szpitale dołują - pokazywał na planszach dr Pędziński.
Odpowiedzią była prezentacja dyrektor podlaskiego oddziału NFZ, ale nie były to odpowiedzi optymistyczne. Pani dyrektor podsumowała, że liczy bardzo na dodatkowe środki na sfinansowanie nadwykonań.
W dyskusji jaka się w tej części wywiazała pojawiło sie pytanie: czy realizować nadwykonania, czy będą na nie pieniądze w drugiej połowie roku?
- Ja muszę w pierwszym rzędzie dać pieniądze na leki (zgodnie z ustawą o darmowych lekach po 75 r. życia) i na pielęgniarki. Wcześniej tych kosztów nie było. Realizacja nadwykonań to pewne ryzyko dyrektora danej jednostki. kazdy dyrektor musi sam śledzić jakie są szanse. Liczba nadwykonań w całym kraju jest wyższa niż w ubiegłym roku. Nie ma takich szans, by pokryć 100 procent nadwykonań w tym roku. Nie doradzam i nigdy nie doradzałem, by iść w nadwykonania - powiedział Andrzej Jacyna, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Jesteśmy zapóźnieni z reformą służby zdrowia w porównaniu do zapewnień z kampanii wyborczej - dodał Piotr Duda w swoim wystąpieniu - mam wrażenie, że robimy jeden krok do przodu, a dwa do tyłu.
Prezes NFZ zapewniał jednak, że sytuację poprawi wydzielenie sieci szpitali z konkretną ofertą, opartą o mapę potrzeb.
Obecni na sali mieli wątpliwości. Przedstawicielka związków zawodowych zauważyła, że dyskusja o poprawie służby zdrowia przypomina podobną sprzed 20 lat.
- O tym samym rozmawiamy - powiedziała.
- A pieniądze za pacjentem idą tylko w weterynarii - dodała inna rozmówczyni.
Sytuację szpitali dodatkowo może pogorszyć obowiązująca od 1 stycznia 2017 r. ustawa zgodnie z którą rośnie płaca minimalna i stawka godzinowa. Najniższą krajową dostają w nich często np. pracownicy administracji czy ratownicy medyczni.
- Do prezentacji o sytuacji finansowej podlaskich szpitali mogę dodać, że w pięciu szpitalach, które nadzoruje samorząd województwa, 500 osób pracuje poniżej płacy minimalnej. Już dziś trzeba by im podnieść płace, a to duża kwota, bez dodatkowych środków nie poradzimy sobie - wyjaśniał członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk. - Stoimy przed dylematem, czy jako samorząd będziemy musieli - zgodnie ze zmianami ustawy o lecznictwie -zapewnić wyrównanie z budżetu wojewówdztwa czy będziemy mogli wykorzystać te środki na zapenienie wkładu własnego do konkursów, z których pierwszy zaczyna się w grudniu.
O celowości inwestycji w obszarze służby zdrowia ostatecznie zadecyduje wojewoda, ponieważ powstaje IOWISZ - dodatkowy instrument oceny wniosków w sektorze zdrowia. Specjalnie powołany zespół przy wojewodzie będzie oceniał wnioski pod kątem mapy potrzeb.
- To dzisiejsze spotkanie nie rozwiaże żadnego z problemów, ale umożliwi rozpoczęcie publicznej dyskusji z udziałem różnych stron - powiedział przewodniczący WRDS Józef Mozolewski.
Zobacz pełna relację z obrad na ITV: http://tv.wrotapodlasia.pl/itv/100825/Plenarne_posiedzenie_Wojewodzkiej_Rady_Dialogu_Spolecznego_w_Bialymstoku_02_09_2016.html