Dodana: 19 luty 2021 14:24

Zmodyfikowana: 19 luty 2021 15:56

Obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok

102 lata temu Wojsko Polskie wkroczyło do opuszczonego przez wycofujące się wojska niemieckie Białegostoku. 19 lutego 1919 roku miasto stało się częścią odrodzonej Polski. W piątek (19.02) w południe uczczono odzyskanie niepodległości przez Białystok przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Marszałka Artura Kosickiego reprezentował Tomasz Szeweluk, sekretarz województwa oraz Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku.

Od lewej stoją Jakub Puchalski, Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku i Krzysztof Szeweluk, Sekretarz Województwa. Na drugim planie uczestnicy uroczystości.

W wyniku zawartych porozumień pomiędzy Józefem Piłsudskim, Naczelnikiem Państwa, a wojskami niemieckimi, okupanci opuścili Białystok 19 lutego 1919 roku, dostając gwarancję bezpiecznego opuszczenia ziem polskich. Ich ostatnie oddziały odjechały z dworca kolejowego w godzinach popołudniowych. Jeszcze tego samego dnia – wieczorem, do miasta przybyły pierwsze patrole wojsk polskich. Byli to żołnierze z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Oczekiwały na nich tłumy białostoczan.

Ze względu na pandemię uroczystości miały skromny charakter. Zebrani upamiętnili powrót miasta Białegostoku do granic Rzeczpospolitej Polskiej, która po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Przed złożeniem wieńców i kwiatów odśpiewano hymn Polski, by oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Marszałek Artur Kosicki wystosował z tej okazji list, w którym podkreślił, że białostoczanie z utęsknieniem i radością oczekiwali na odzyskanie wolności. Zaznaczył, że był to dzień, kiedy lata zaborów nieodwołalnie odchodziły już do przeszłości.

- 102. rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok, to powód do szczególnej refleksji oraz chwila pokornej zadumy nad dokonaniami naszych przodków. W pełni rozumieli oni zasadę, iż Niepodległość jest warunkiem rozwoju i budowania tożsamości narodowej w duchu demokracji – napisał marszałek - W tak uroczystym dniu, jak dzisiaj, poczujmy wszyscy radość, jaką daje nam życie w niepodległym, wolnym i demokratycznym kraju. Połączmy się jedną, wspólną myślą –„Niech żyje Polska!” – zaapelował.

List Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego w związku z obchodami 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok.

W złożeniu wieńców uczestniczyli także Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, przedstawiciele samorządu miejskiego, oficerowie 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz organizacje młodzieżowe.

tekst: Cezary Rutkowski

red.: Małgorzata Półtorak

fot.: Marcin Nawrocki

facebook