Dodana: 5 marzec 2021 13:43

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2021 12:52

O bieżących wyzwaniach i dobrej współpracy

Na m.in. te tematy rozmawiał w piątek (5.03) Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego z przedstawicielami samorządów Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). Burmistrzowie i wójtowie omawiali z marszałkiem najważniejsze potrzeby inwestycyjne swoich gmin, oczekiwania, a także wyzwania, jakie będą udziałem gmin w przyszłej perspektywie finansowej.

Spotkanie Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego z wójtami i burmistrzami podlaskich gmin.

W spotkaniu z marszałkiem wzięli udział: Radosław Dobrowolski - burmistrz Supraśla, Adam Tomanek - burmistrz Zabłudowa, Adrian Łuckiewicz - burmistrz Wasilkowa, Robert Wardziński - burmistrz Choroszczy, Wojciech Cybulski - wójt Dobrzyniewa Dużego, Krzysztof Marcinowicz - wójt Juchnowca Kościelnego, Jacek Chrulski - burmistrz Czarnej Białostockiej, Krzysztof Gołaszewski - burmistrz Łap oraz Grzegorz Jakuć - wójt Turośni Kościelnej. Podczas rozmów obecny był Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka.

– Takie spotkania robocze samorządowców są bardzo ważne i potrzebne. Możemy szczerze opowiedzieć o potrzebach mieszkańców podlaskich gmin, oczekiwaniach oraz wyzwaniach, które przed nami stoją – podkreślił marszałek Artur Kosicki. – Każdy z nas odpowiada przed mieszkańcami i chciałby, aby odczuli oni jak największą poprawę jakości życia na co dzień.

Przykładów, że dobra komunikacja i współpraca przynosi efekty, jest wiele. Na przykład w lutym br. spółka PKS Nova, podlegająca samorządowi województwa, uruchomiła długo oczekiwane przez mieszkańców przewozy podmiejskie do Supraśla. Są one dostosowane do godzin przyjazdów pociągów dalekobieżnych. Przedsięwzięcie ma na celu walkę z wykluczeniem transportowym mniejszych miejscowości.

W ostatnich tygodniach zarząd województwa podpisuje z włodarzami gmin umowy na dofinansowanie z funduszy unijnych montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach domów mieszkańców. Dzięki energii z odnawialnych źródeł mniej zanieczyszczeń dostaje się do atmosfery, a mieszkańcy oszczędzają na wydatkach na energię cieplną i elektryczną. 

Z kolei dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego, w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, blisko sto firm z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (czyli stolicy województwa i dziewięciu ościennych gmin) otrzymało w ubiegłym roku bon antywirusowy w kwocie do 100 tysięcy złotych. Pomoc ta wyniosła 8,3 mln złotych z funduszy unijnych.

tekst: Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook