Dodana: 22 grudzień 2016 14:08

Zmodyfikowana: 22 grudzień 2016 14:08

Nowy skaner RTG na przejściu granicznym w Kuźnicy

W środę 21 grudnia na przejściu granicznym w Kuźnicy został oddany do użytku nowy skaner RTG do prześwietlania wszystkich rodzajów pojazdów. Dzięki tej inwestycji podlaska Służba Celna dysponuje jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej.

Ilustracja do artykułu Sluzba_Celna_21.12.16.7.jpg

W uroczystym oddaniu do użytku nowego skanera udział wziął dyrektor Izby Celnej w Białymstoku mł. insp. Tomasz Węgiel, kapelani Służby Celnej, przedstawiciele Urzędu Celnego w Białymstoku oraz funkcjonariusze Wydziału Zwalczania Przestępczości, którzy na co dzień będą obsługiwać urządzenie. W uroczystości udział wzięli także: wicewojewoda podlaski Jan Zabielski, zastępca dyrektora generalnego firmy Nuctech Company Alex Li, a także przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Straży Granicznej, białoruskiej Służby Celnej oraz media.

Oddany do użytku skaner kosztował blisko 10 milionów złotych. Fundusze na jego zakup oraz sfinansowanie prac inwestycyjnych pochodziły z Ministerstwa Finansów. Nowe urządzenie rentgenowskie, którego producentem jest firma Nuctech Company zastąpi wysłużony skaner funkcjonujący na przejściu granicznym w Kuźnicy od 12 lat, za pomocą którego podlascy celnicy prześwietlili już ok. 400 tys. ciężarówek, wielokrotnie ujawniając przemyt papierosów.

Skaner firmy Nuctech umożliwia kontrolę całych pojazdów prześwietlając nieruchome pojazdy wprowadzone do hali. W tej funkcjonalności Służba Celna może kontrolować samochody ciężarowe z kabiną, autobusy, busy i samochody osobowe. W przypadku zwiększonego natężenia ruchu na granicy, urządzenie w trybie dynamicznym może również prześwietlać tylko część ładunkową ciężarówki bez kabiny.

Funkcjonariusze Służby Celnej mogą w komfortowych warunkach interpretować obrazy wykorzystując wiele funkcji urządzenia. Wydzielone zostało również specjalne, w pełni bezpieczne pomieszczenie dla kierowców oczekujących na zakończenie prześwietlania swoich pojazdów.

Warto zaznaczyć, że technologia zastosowana w skanerze umożliwia skuteczne prześwietlenie ładunków ukrytych nawet za kilkudziesięciocentymetrową warstwą stali.

Za: Izba Celna w Białymstoku

(opr.mk)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook