Dodana: 22 lipiec 2021 22:32

Zmodyfikowana: 23 lipiec 2021 14:58

Niebieska cerkiew w Pasynkach znów zachwyca

Na parkingu parafialnym w Pasynkach, wsi położonej w gminie Bielsk Podlaski, zatrzymują się samochody z całej Polski: z Wrocławia, Warszawy, Torunia. Turystów przyciąga tu piękna drewniana cerkiew z 1891 r., odrestaurowana m.in. dzięki wsparciu Samorządu Województwa Podlaskiego.

Widok z góry na cerkiew. Wokół zielone tereny.

Kiedy w 2019 r. ks. Jarosław Łojko objął Parafię Prawosławną pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Pasynkach, postanowił przywrócić cerkwi dawny blask. Przygotował projekt inwestycji i zaczął starania o fundusze. W 2019 r. parafia otrzymała z budżetu województwa 20 tys. zł, w 2020 r. - 86 tys. zł.

- To był mój priorytet, przy błogosławieństwie Jego Eminencji Metropolity Sawy, aby tę świątynię doprowadzić do stanu świetności, wydobyć z niej całe piękno - mówił ks. Jarosław Łojko. - Dotacje z urzędu marszałkowskiego były wielką pomocą. Dzięki nim udało się odświeżyć i odmalować elewację, a przede wszystkim - zakonserwować ją.

- Cerkiew pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Pasynkach to wyjątkowy zabytek ma mapie naszego województwa, dlatego tak ważne było przywrócenie jego świetności. Jako samorząd województwa dokładamy wszelkich starań, aby chronić nasze dziedzictwo kulturowe - powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Każdy miał swoją cegiełkę

Oczyszczanie i wymiana części szalówki, impregnacja, renowacja stolarki okiennej i drzwiowej, konserwacja i oczyszczanie fundamentu świątyni - to również udało się wykonać dzięki wsparciu samorządu województwa. Cerkiew została pomalowana na niebieski kolor - uzgodniony z konserwatorem zabytków, a ornamenty na biało.

- Trzeba podziękować również wiernym. Nie było osoby w parafii, która nie wpłaciłaby jakiegoś datku. Każdy miał swoją cegiełkę. Dokładały się również osoby, które już stąd wyjechały - z Kanady, USA. Wyjechały, ale nadal pamiętają o swojej parafii - podkreślił ks. proboszcz.

Parafianie zorganizowali nawet zrzutkę na remont na jednym z portali internetowych.

Bok cerkwi z białymi oknami i okiennicami w kratę.

Ambitne plany

W tym roku parafia otrzymała 26 tys. zł z budżetu województwa, które przeznaczy na wykonanie okładzin kamiennych na schodach o powierzchni 70 mkw.

- Planujemy w następnym roku dostawić w partykach po jednym słupie. Brakuje bowiem pary, a chcemy doprowadzić świątynię do stanu z 1891 r. I zamierzamy wykonać opaskę dookoła budynku, aby woda ściekająca z dachu nie podmywała fundamentów - zapowiedział ks. Jarosław Łojko.

Koszt całego remontu ma wynieść ponad 400 tys. zł.

A plany na kolejne lata? Remont wnętrza świątyni, aby było równie imponujące, jak zewnętrzna część cerkwi.

***

Cerkiew pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pasynkach została wybudowana w 1891 r. Jest charakterystycznym przykładem prawosławnego budownictwa sakralnego na planie krzyża greckiego z wieżą - kruchtą z przełomu XIX i XX w. W architekturze świątyni widoczne są wpływy typowe dla pogranicza polsko-białoruskiego.

 

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook