Dodana: 6 maj 2022 16:44

Zmodyfikowana: 9 maj 2022 09:31

Najpiękniejsze zakątki i symbole Podlaskiego na znaczkach pocztowych pierwszej serii z cyklu Piękno Polski

To monaster w Supraślu, meczet w Kruszynianach, Pałac Branickich w Białymstoku, kościół w Tykocinie, panorama Drohiczyna i białowieskie żubry. Do obiegu weszło sześć znaczków Poczty Polskiej prezentujących perły podlaskiej kultury i przyrody. Seria, która nosi tytuł Piękno Polski, została zaprezentowana w piątek, 6 maja, w Muzeum Ikon w Supraślu. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. wicepremier Jacek Sasin i marszałek Artur Kosicki.

Prezentacja znaczków Piękno Polski (12).jpg

„Podlaska” seria znaczków zapoczątkowała cykl, w ramach którego Poczta Polska będzie prezentować w miniaturze najciekawsze i najpiękniejsze zakątki z każdego regionu. Inicjatorem tego projektu jest wicepremier Jacek Sasin.

– Chcieliśmy w ten sposób, zwłaszcza teraz po okresie pandemii, zachęcać do odwiedzania wspaniałych miejsc, których nie brakuje nie tylko na Podlasiu, ale w całej Polsce. W ten sposób, nie tylko poprzez studiowanie przewodników, ofert biur podróży, ale poprzez kontakt z polskim znaczkiem pocztowym to piękno poznawać – mówił wicepremier.

Dodał, że decyzja, aby to właśnie Podlaskie było bohaterem pierwszej serii całego cyklu „Piękno Polski”, została podjęta wspólnie z zarządem Poczty Polskiej.

– Doszliśmy do wniosku, że to jest ta część Polski, która zasługuje na to, aby jako pierwsza być w ten sposób rozpropagowana, że jest tu tak wiele ciekawych, a wciąż mało znanych miejsc. Podlaskie to jest kraina, która oferuje wszystko: piękne krajobrazy, wspaniałą przyrodę i równie wspaniałe ślady przeszłości w jej wielokulturowym wymiarze – podkreślał Jacek Sasin.

Trzech mężczyzn trzyma powiększone znaczki pocztowe.

Marszałek Artur Kosicki zaznaczył, że poświęcenie pierwszej serii całego cyklu znaczków województwu podlaskiemu to ogromne wyróżnienie.

– Serdecznie dziękuję w imieniu mieszkańców za Tę wspaniałą inicjatywę. To świetna promocja naszego województwa zwłaszcza w tych niełatwych dla nas czasach, kiedy mamy cały czas trudną sytuację na granicy, kiedy trwa wojna w Ukrainie. Każde takie przedsięwzięcie, które zachęca do odwiedzania naszego regionu i ukazuje jego piękno, jego wielokulturowowść, jest bardzo cenne – mówił marszałek.

Poczta Polska emituje znaczki okolicznościowe najczęściej z okazji ważnych rocznic czy wydarzeń. Tematyka cyklu „Piękno Polski” jest nieco inna, ale jak podkreślał prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot też bardzo trudna.

– Spośród tylu niezwykłych i pięknych miejsc mogliśmy wybrać tylko sześć! Było to nie lada wyzwanie – mówił.

Podlaska seria z cyklu Piękno Polski została wyemitowana w nakładzie 540 tys. egzemplarzy.
Są tam przedstawione: panoroma Drohiczyna, rezerwat pokazowy żubrów w Białowieskim Parku Narodowym, kościół katolicki pod wezwaniem św. Trójcy w Tykocinie, meczet muzułmański w Kruszynianach, prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu i Pałac Branickich. Wartość każdego znaczka to 3,6 zł. Kolejna seria znaczków będzie poświęcona województwu lubelskiemu.

Powiekszone znaczki pocztowe.

W piątkowej uroczystości wzięli udział: wiceminister Aktywów Państwowych Jan Kanthak, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek oraz lokalni samorządowcy.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook