Moc atrakcji na „Biesiadzie u Hrabiego” w Sztabinie
Lokalne wyroby rękodzielnicze, przepyszne potrawy regionalne, występy artystyczne, ale przede wszystkim wizyta Karola Brzostowskiego – w niedzielę (6.06) w Sztabinie odbyła się „Biesiada u Hrabiego”. Uczestniczyła w niej Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.
Uroczystość oficlajnie rozpoczął efektowny wjazd hrabiego bryczką na boisko szkolne.
Rzeczpospolita Sztabińska
Zasługi możnowładcy dla Sztabina i okolic są nieocenione. To on ofiarował poddanym wolność, niezależność gospodarczą i opiekę socjalną. Zrezygnował z kariery w sztabie wojsk Królestwa Kongresowego, ratując odziedziczone gospodarstwo i tworząc Rzeczpospolitą Sztabińską.
- Karol Brzostowski w – początkowo okropnie zadłużonych i zaniedbanych – włościach sztabińskich odziedziczonych po matce, stworzył kwitnący gospodarnością, zasobnością i pionierską nowoczesnością majątek przemysłowo-rolniczy z hutami szkła i żelaza oraz fabryką maszyn rolniczych – mówiła Wiesława Burnos. - To prawdziwa przyjemność móc uczestniczyć w wydarzeniu poświęconemu tak wybitnej postaci.
Na sztabińskim boisku odbyły się występy zespołów, m.in. z Dolistowa oraz Augustowa, kiermasz rękodzieła i potraw regionalnych. Na dzieci czekała moc atrakcji.
Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. Wzięli w nim udział m.in.: Mieczysław Baszko – poseł na sejm, Jarosław Karp – wójt Sztabina, Bogdan Dyjuk i Paweł Wnukowski – radni wojewódzcy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Lokalny reformator
Hrabia Karol Brzostowski (1796-1854) całe życie poświęcił dla dobra swych poddanych. Przysłużył się cywilizacyjnemu rozwojowi całego kraju. Inteligencja, talent, silna wola i przedsiębiorczość pozwoliły mu podjąć reformę polskiej wsi – doprowadził do oczynszowania i uwłaszczenia, co dało początek rewolucyjnym zmianom w dziedzinie rolnictwa.
Stworzona przez niego Rzeczpospolita Sztabińska, wspólnota na skalę europejską, była nie tylko osiągnięciem społecznym, ale stanowiła również przykład dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa rolno–przemysłowego.
Uruchomił hutę szkła, żelaza, fabrykę narzędzi, a także pierwszy telegraf. Stworzył Fundację Sztabińską, po której do dziś pozostały kościół czy szkoły w Krasnoborkach, Kryłatce, Sosnowie i Sztabinie.
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Bochenko