Dodana: 25 kwiecień 2022 09:03

Zmodyfikowana: 25 kwiecień 2022 10:33

Laureaci nagrody Mistrza Bojanusa wyróżnieni

Po raz szósty w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży odbyła się uroczysta gala wręczania Bojanusów - nagród przyznawanych uczniom za osiągnięcia twórcze oraz w edukacji. Gratulacje laureatom składał m. in. Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Gala nagród Bojanusa 0 5.jpg

Nazwa nagrody pochodzi od nazwiska Ludwika Henryka Bojanusa. Wywodzący się z Niemiec lekarz i naukowiec żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Był profesorem Uniwersytetu Wileńskiego i twórcą nowoczesnej weterynarii w Polsce. Jest patronem łomżyńskiej „Wety”. 

- Piękna to idea, aby doceniać pracę młodzieży, w dodatku w tak uroczysty i widowiskowy sposób. Gala daje wyróżnionym możliwość przyciągnięcia  uwagę, zaprezentowania swoich talentów i nie tylko w podstawowych szkolnych dziedzinach, pokazania się z nieznanych kolegom stron - podkreślał  wicemarszałek Marek Olbryś.

Tradycyjnie gala „Bojanusów” to rozbudowane i barwne widowisko. Wśród widzów gościły zazwyczaj postacie związane z historią Łomży i regionu, m.in. kurpiowski wojownik Stach Konwa, przyrodnik Jakub Waga, legendarny filozof i mistrz humoru Franc Fiszer, twórca Skansenu Kurpiowskiego Adam Chętnik czy gwiazda estrady Hanka Bielicka.

W tym roku publika obejrzała występ Zespołu Pieśni i Tańca „Weta”, były scenki kabaretowe i skecze, zaprezentowali się utalentowani wokaliści, którzy na koniec wzruszyli uczestników piosenką „Podaj rękę Ukrainie” (szkoła była jedną z pierwszych w regionie, która przygotowała miejsca dla ukraińskich uchodźców).

- Przyznajemy te nagrody od kilku lat i bardzo się cieszę, że nigdy nie mamy problemów z nominowaniem uzdolnionych i kreatywnych uczniów w każdej kategorii. Ta nasza wspaniała młodzież to przyszłość naszej ojczyzny, a my staramy się poświęcać uczniom zdolnym szczególnie wiele uwagi i wydobywać talenty - wyjaśniała Bogumiła Olbryś, dyrektor ZSWiO nr 7.

Laureatami gali Uczniów Mistrza Bojanusa zostali w poszczególnych kategoriach (decydowała kapituła, a w kategorii Mistrz Koleżeństwa sami uczniowie) zostali: 

Mistrz języka polskiego - Aleksandra Jastrzębska;

Mistrz matematyki – Rafał Jastrzębski;

Mistrz języków obcych – Veronika Borise;

Mistrz kreowania  wizerunku i przemysłu mody - Aleksandra Ołtarzewska; 

Mistrz weterynarii – Rafał Jastrzębski;

Mistrz żywienia i żywności – Ola Rafałowska;

Mistrz agrobiznesu – Kinga Godlewska;

Mistrz architektury krajobrazu  - Magdalena Korytkowska;

Mistrz sportu - Karol Ceran;

Mistrz działalności społecznej - Maja Karkosa; 

Mistrz działalności artystycznej – Karolina Nowocińska;

Mistrz koleżeństwa – Szymon Murach.

- Mam już za sobą kilkumiesięczne kontrakty związane z moda w Turcji i Paryżu. Dziękuję dyrekcji i wspaniałym nauczycielom „Wety”, że pomogli mi pogodzić to z nauką - powiedziała uczennica Aleksandra Ołtarzewska.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook