Dodana: 10 czerwiec 2021 13:05

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2021 10:02

Krzyże Kawalerskie Orderu św. Wawrzyńca od Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej

Marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło otrzymali odznaczenia za „pielęgnowanie tradycji patriotycznych oraz niestrudzoną służbę Bogu, Kościołowi i Polsce”. Wręczył je w czwartek (10.06) Wojciech Strzałkowski, zwierzchnik Białostockiego Bractwa Kurkowego.

Marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło trzymają w dłoniach dokumenty. Obok nich stoi jeszcze dwóch mężczyzn

- To ważne wyróżnienie i wielki zaszczyt dla mnie. W ramach naszych działań staramy się pielęgnować tradycję patriotyczną, nawiązywać do niej, dużo o niej mówić, by, szczególnie młode pokolenie, pamiętało o tym, co wspaniałe w naszej historii – mówił marszałek Artur Kosicki.

Wicemarszałek Derehajło dodał, że Województwo Podlaskie przykłada dużą wagę do zachowania tradycji i krzewienia wartości patriotycznych. 

- Biuro Dziedzictwa Narodowego, które działa w urzędzie marszałkowskim pod moim nadzorem, wspiera działania o charakterze patriotycznym, dba o tożsamość narodową, o nasze dziedzictwo, o to wszystko, co jest nam drogie – zaznaczył.

Krzyż Kawalerski Orderu św. Wawrzyńca został ustanowiony przez Bractwo Kurkowe Rzeczypospolitej z okazji 600-lecia ufundowania w roku Pańskim 1419 Parafii, przez Wawrzyńca z Gąsiorowa herbu Ślepowron i jego czterech Braci, w Kuczynie od Wielkiego Księcia Witolda, przez owych szlachetnych Rycerzy, za zasługi w Bitwie pod Grunwaldem otrzymanym.

***
Bractwo kurkowe to pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja, która uczyła mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Obecnie głównym celem Bractwa jest krzewienie świadomości patriotycznej i obywatelskiej oraz poczucia odpowiedzialności względem Rzeczpospolitej Polskiej.

Członkowie bractwa uczestniczą w wydarzeniach związanych ze świętami państwowymi, kościelnymi oraz historycznymi, a także w imprezach brackich. Można ich poznać po charakterystycznych strojach, zwanych kontuszami, dzięki którym nadają wyjątkowego ducha tradycji oraz wartości patriotycznych.

Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook