Dodana: 31 maj 2019 12:55

Zmodyfikowana: 31 maj 2019 12:55

Kolejowy weekend w Łapach

Kolej w miniaturze, prezentacja sprzętu służb mundurowych i tresury psów, pokaz pojazdów kolejowych z możliwością zwiedzania, bezpłatny pociąg „Modelarz” relacji Białystok-Łapy-Białystok - to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy VII Ogólnopolskiej Wystawy Modułowej Makiety Kolejowej „Kolej w miniaturze – Łapy 2019”. Impreza odbędzie się w Hali Sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach oraz na terenie dworca kolejowego i potrwa dwa dni, 8-9 czerwca br. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął marszałek województwa Artur Kosicki.

Miniaturowa lokomotywa.

Wystawa organizowana jest po raz siódmy. Modelarze z całego kraju przywożą własnoręcznie wykonane makiety tras kolejowych, które łączą w jedną całość. W tym roku długość makiety to ok. 100 metrów. Po miniaturowych szynach poruszają się modele pociągów, przemieszczające się wg rozkładu jazdy.

Wystawa jest największą tego typu imprezą w północno-wschodniej Polsce i jednocześnie jedną z większych wystaw tego typu w skali całego kraju. Uczestniczyć w niej będą wystawcy z różnych rejonów Polski. Dodatkową atrakcją tegorocznej wystawy będzie diorama stacji Śniadowo.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 8 czerwca (sobota) o godz. 10.00 w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach przy ul. Sikorskiego 68. Będzie ją można oglądać w sobotę (08.06) w godz. 10.00-18.00 oraz w niedzielę w godz. 9.00-14.00.

Bezpłatny pociąg „Modelarz” relacji Białystok-Łapy-Białystok

Z myślą o gościach z Białegostoku i okolic zostanie uruchomiony specjalny bezpłatny pociąg „Modelarz” na trasie Białystok-Łapy-Białystok. Pociąg po drodze do Łap zatrzyma się na stacji Uhowo. Zaplanowano postój pociągu na dworcu PKP w Łapach przez ok. 4 godziny i udostępnienie go zwiedzającym. Będzie można zwiedzić także kabinę maszynisty.

Rozkład jazdy bezpłatnego pociągu okazjonalnego „Modelarz” 8 czerwca 2019 r. (sobota):

Białystok-Łapy
Białystok odjazd - 9:35
Uhowo przyjazd/odjazd - 9:50
Łapy przyjazd - 9:54

Łapy-Białystok
Łapy odjazd – 14:00
Uhowo przyjazd/odjazd – 14:02
Białystok przyjazd – 14:19

Prezentacja pojazdów kolejowych

Na stacji w Łapach będzie można obejrzeć tabor kolejowy udostępniony przez PKP Przewozy Regionalne i PKP CARGO. W tym roku PKP CARGO zaprezentuje w Łapach nowoczesną lokomotywę Dragon 2 typu ET25 w biało-czerwonej malaturze z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei PKP Przewozy Regionalne udostępnią elektryczny zespól trakcyjny EN57ALd także w okolicznościowej malaturze.

Prezentacja sprzętu służb mundurowych oraz pokaz tresury psów

Przewidziane zostały także atrakcje towarzyszące. W sobotę 8 czerwca od godz. 11.00 na rampie kolejowej przy dworcu kolejowym w Łapach będzie można obejrzeć sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wóz strażacki, radiowóz, motocykl policyjny itp. Ponadto będzie miał miejsce pokaz tresury psów policyjnych.

Atrakcje dla dzieci

Wiele atrakcji zaplanowano dla najmłodszych uczestników imprezy. Animacje i zabawy.


facebook