Gdy zasiądziemy przy wielkanocnym stole...
Uroczystości wielkanocne rozpoczynające się mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, osiągają punkt kulminacyjny w Wigilię Paschalną, kończąc się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Tego dnia zasiądziemy do śniadania wielkanocnego po raz kolejny świętując nowy początek.
Wielkanocne śniadanie to piękna tradycja. Otwiera je modlitwa oraz zwyczaj dzielenia się jajkiem, będący okazją do złożenia bliskim życzeń. Podpowiadamy jak powinna wyglądać taka modlitwa – jej treść w załączeniu. Zazwyczaj wygłasza je gospodarz domu, by po niej życzyć domownikom wszelkiej pomyślności.
Na wielkanocnych stołach królują jajko, jako symbol życia i odrodzenia, serwowany jest też żurek lub biały barszcz oraz produkty ze święconki, której wyjątkowy w tym roku nie poświęcimy w kościołach, lecz możemy to zrobić we własnym zakresie.
- Zachęcamy, aby podtrzymać te piękną tradycję w naszych domach. Może to zrobić głowa rodziny, odmawiając stosowną modlitwę, którą znaleźć możemy np. na stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej, albo w elektronicznym wydaniu miesięcznika „Drogi Miłosierdzia” - mówi ks. dr Andrzej Dębski, rzecznik Archidiecezji Białostockiej.
By dla nikogo nie zabrakło potraw na stole wielkanocnym, po raz kolejny w tym roku organizatorzy akcji „Koszyczek wielkanocny 2020” - Fundacja Hagia Marina - dostarczą wiktuały najbardziej potrzebującym osobom z regionu. 15 tys. przygotowanych koszyczków trafi do ok. 40 tys. seniorów i osób samotnych. Szczególną część grupy docelowej będą stanowić osoby hospitalizowane w dziecięcych oddziałach onkologicznych i jednoimiennych szpitalach zakaźnych w naszym województwie. Dzięki temu, że do akcji w tym roku zaangażowało się Województwo Podlaskie, obejmie ona cały region.
Tegoroczna Wielkanoc jest wyjątkowa, tak i koszyk przygotowywany potrzebującym. Będzie to w tym roku plastikowe jednorazowe pudełko, zapakowane z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W nim obdarowani odnajdą pofarbowane jajka, sól, kiełbasa, chrzan, kawałek ciasta i oczywiście chleb. Będą to produkty pochodzące od lokalnych producentów z województwa podlaskiego. „Koszyczek” zostanie szczelnie zamknięty folią zgrzewczą i opatrzony naklejką z niezbędną treścią oraz życzeniami wielkanocnymi.
Koszyczki wielkanocne w ramach akcji zostaną dostarczone najbardziej potrzebującym, tak w czasie Wielkanocy katolickiej, jak i prawosławnej.
Małgorzata Sawicka