Blisko stuletnia chorągiew wraca do urzędu w Nowym Dworze
Odnaleziona w czasie kościelnych prac porządkowych chorągiew Miasta i Magistratu Nowy Dwór z 1925 r. została przekazana we wtorek (02.02) przez proboszcza nowodworskiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela na ręce wójta gminy. W uroczystości wzięła udział m.in. Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
Chorągiew przedstawia Orła, napis „Miasto i Magistrat Nowy Dwór 1925” oraz wizerunek Najświętszej Maryi Panny. To cenna pamiątka, tym bardziej, że Nowy Dwór stracił prawa miejskie w 1934 roku.
- Poczytuję sobie za zaszczyt reprezentować cały Zarząd Województwa Podlaskiego na tak wzruszającej uroczystości – pisała w mediach społecznościowych Wiesława Burnos. - To doniosła chwila nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla historii regionu.
O randze uroczystości świadczy list prezydenta Andrzeja Dudy odczytany przez Pawła Szrota, szefa Gabinetu Kancelarii Prezydenta RP.
- Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie obchodów jubileuszu stulecia odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej społeczność lokalna przeżywa tak niezwykłe wydarzenie. W dniu święta Matki Boskiej Gromnicznej, tak głęboko wrośniętego w naszą polską obyczajowość, ta odnaleziona chorągiew z 1925 roku staje się znakiem całej długiej historii tego miejsca i ludzi je zamieszkujących – pisał w liście prezydent.
Po mszy odprawionej przez ks. Jana Trochima, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela, z jego rąk chorągiew odebrał wójt gminy – Andrzej Humienny.
***
Historia Nowego Dworu sięga przełomu XV i XVI wieku, zaś prawa miejskie miał otrzymać na początku XVI wieku. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku, Nowy Dwór dalej pełnił funkcję miasta, która została odebrana w 1934 r. na skutek reformy administracyjno-miejskiej. Nowy Dwór jest dziś gminą wiejską, leżącą w powiecie sokólskim. Siedzibą gminy jest dawne miasto Nowy Dwór.
tekst: Marcin Nawrocki
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Edyta Chociej, Prezydent.pl