Betlejemskie Światło Pokoju w urzędzie marszałkowskim
Marszałek Artur Kosicki i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski w poniedziałek (21.12) otrzymali lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju. Trzydzieści świec harcerze przekażą też radnym wojewódzkim podczas poniedziałkowych obrad sejmiku. Akcja została zorganizowana dzięki wsparciu Samorządu Województwa Podlaskiego.
- Betlejemskie Światło Pokoju to symbol zrozumienia i pojednania między narodami, między ludźmi, to symbol pokoju i nadziei – mówił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego odbierając lampion. – Cieszę się, że mogliśmy wspomóc tę wspaniałą akcję, która w obecnych, trudnych czasach jest jeszcze bardziej potrzebna. Jej symbolika dodaje otuchy i napawa radością - dodał.
Specjalnie przygotowane lampiony trafią też do radnych wojewódzkich.
- Zwyczaj przekazywania światła z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przypomina nam o wymiarze Świąt Bożego Narodzenia, o tym, że jesteśmy w szczególnym okresie, w którym powinniśmy szukać wewnętrznego spokoju, nadziei i pojednania – podkreślał Bogusław Dębski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Białostoccy harcerze już po raz trzydziesty przywieźli z Zakopanego do stolicy województwa Betlejemskie Światło Pokoju. Płonący w Grocie Narodzenia Pańskiego wieczny ogień do Białegostoku dotarł w niedzielę (20.12).
Jak podkreślał hm. Krzysztof Jakubowski, Komendant Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej, odpalane bezpośrednio w miejscu narodzenia Chrystusa światło, wiąże się ściśle z symboliką naszych świąt.
- Myślę, że to jest podsumowanie oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Przecież my zapalając świece na stole wigilijnym, mówimy: światło Chrystusa, a tu jest ogień z Groty Narodzenia Pańskiego – mówił.
Wyjazd białostockich harcerzy po Betlejemskie Światło Pokoju został dofinansowany przez samorząd województwa.
- Dzięki pomocy finansowej otrzymanej z urzędu marszałkowskiego, światło rozejdzie się też po województwie w odpowiedniej oprawie – dodał hm. Jakubowski.
Świece przekazywane są w specjalnych szklanych lampionach.
***
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego przekazanie Światła organizuje już od 1991 roku. Polscy harcerze przejmują ogień od skautów słowackich i przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Aneta Kursa
fot. Mateusz Duchnowski