Dodana: 21 grudzień 2020 11:06

Zmodyfikowana: 21 grudzień 2020 14:42

Betlejemskie Światło Pokoju w urzędzie marszałkowskim

Marszałek Artur Kosicki i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski w poniedziałek (21.12) otrzymali lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju. Trzydzieści świec harcerze przekażą też radnym wojewódzkim podczas poniedziałkowych obrad sejmiku. Akcja została zorganizowana dzięki wsparciu Samorządu Województwa Podlaskiego.

Stojący od lewej na tle flag marszałek Artur Kosicki, hm. Krzysztof Jakubowski (obydwaj trzymają lampiony) oraz przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski

- Betlejemskie Światło Pokoju to symbol zrozumienia i pojednania między narodami, między ludźmi, to symbol pokoju i nadziei – mówił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego odbierając lampion. – Cieszę się, że mogliśmy wspomóc tę wspaniałą akcję, która w obecnych, trudnych czasach jest jeszcze bardziej potrzebna. Jej symbolika dodaje otuchy i napawa radością - dodał. 

Specjalnie przygotowane lampiony trafią też do radnych wojewódzkich. 

- Zwyczaj przekazywania światła z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przypomina nam o wymiarze Świąt Bożego Narodzenia, o tym, że jesteśmy w szczególnym okresie, w którym powinniśmy szukać wewnętrznego spokoju, nadziei i pojednania – podkreślał Bogusław Dębski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.  


Białostoccy harcerze już po raz trzydziesty przywieźli z Zakopanego do stolicy województwa Betlejemskie Światło Pokoju. Płonący w Grocie Narodzenia Pańskiego wieczny ogień do Białegostoku dotarł w niedzielę (20.12).
Jak podkreślał hm. Krzysztof Jakubowski, Komendant Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej, odpalane bezpośrednio w miejscu narodzenia Chrystusa światło, wiąże się ściśle z symboliką naszych świąt. 

- Myślę, że to jest podsumowanie oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Przecież my zapalając świece na stole wigilijnym, mówimy: światło Chrystusa, a tu jest ogień z Groty Narodzenia Pańskiego – mówił.

Wyjazd białostockich harcerzy po Betlejemskie Światło Pokoju został dofinansowany przez samorząd województwa.
- Dzięki pomocy finansowej otrzymanej z urzędu marszałkowskiego, światło rozejdzie się też po województwie w odpowiedniej oprawie – dodał hm. Jakubowski.

Świece przekazywane są w specjalnych szklanych lampionach.

***

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii. W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego przekazanie Światła organizuje już od 1991 roku. Polscy harcerze przejmują ogień od skautów słowackich i przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

 

Aneta Kursa
fot. Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook