Dodana: 27 styczeń 2022 08:59

Zmodyfikowana: 27 styczeń 2022 12:08

Ambasador Rumunii i wicemarszałek Marek Olbryś o dalszej współpracy

Budowa Via Carpatii i wspólne inicjatywy w ramach Trójmorza – to tematy spotkania wicemarszałka Marka Olbrysia z Theodorem Cosminem Onisii, Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rumunii w Rzeczypospolitej. Spotkanie odbyło się we wtorek, 25 stycznia, w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Dwaj panowie stoja

– Takie spotkania służą zacieśnianiu kontaktów pomiędzy naszymi krajami, które w ramach Trójmorza realizują wiele bardzo ważnych i cennych inicjatyw dla rozwoju naszych krajów – zaznaczył Marek Olbryś.

– Niezmiernie mi miło przebywać z wizytą w województwie podlaskim. To nie przypadek, gdyż w ciągu najbliższych dwóch miesięcy odbędzie się spotkanie na poziomie międzyrządowym podczas którego zostanie przyjęty strategiczny plan działania na kolejne lata, dzięki któremu możliwe będzie nawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy Rumunią a Polską, a którego szczegółów w tej chwili nie chciałbym zdradzać. Liczymy na nawiązanie współpracy między uczelniami oraz na  zacieśnienie współpracy biznesowej. Nasi mieszkańcy zbyt mało wiedzą o sobie nawzajem i to powinniśmy próbować zmieniać – powiedział Theodore-Cosmin Onisii.

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna (ang. TSI – The Three Seas Initiative), która służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym). Powołana została jako forum współpracy 12 państw: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Tworzy podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. A Via Carpatia to właśnie jeden z projektów realizowanym obecnie w ramach inicjatywy Trójmorza. Trasa połączy polskie i litewskie porty nadbałtyckie z portami Morza Czarnego, Egejskiego i Adriatyku oraz leżącymi wewnątrz tego obszaru centrami dystrybucyjno-logistycznymi.

Dwóch mężczyzn siedzi

– Ten szlak pozytywnie wpłynie na zwiększenie atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Podlaskiego, jako miejsca do lokowania inwestycji. Efektem tego będzie wzrost wymiany handlowej. Przyczyni się także do zwiększenia miejsc pracy w obszarach objętych inwestycją – zauważył Marek Olbryś.

Dotychczas w ramach szlaku Via Carpatia w Polsce oddano do użytku: obwodnicę Suwałk, Augustowa, Kocka, Woli Skromowskiej oraz Międzyrzeca Podlaskiego i zachodnią obwodnicę Lublina, a także trasę Sokołów Małopolski - Stobierna - Rzeszów Południe. W sumie są to odcinki o łącznej długości 75,3 km.

W spotkaniu wzięli udział również: Stefan Porojan oraz Corina Ana-Maria Arteni, radcy ministrowie z Ambasady Rumunii w Warszawie, a także Mariola Hernik-Monach, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP i Anna Kaczan z tego departamentu.

Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook